Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o 10 %

4. 2. 2017 0:00

Více než dvě miliardy korun vydala v roce 2015 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) za léčbu přibližně 28 000 klientů trpících některým druhem rakoviny.

Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o 10 %
Foto: shutter
Popisek: pacient

Rok před tím činily celkové náklady na léčbu rakoviny 1,9 miliardy korun. Náklady na léčbu této zákeřné nemoci meziročně stoupají přibližně o 10 %.

Ukazují to data aktuální analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR vypracované u příležitosti Světového dne boje proti rakovině. Ten se každoročně slaví 4. února. „Významně rostou náklady na léčiva pro onkologické pacienty. V roce 2015 vydala pojišťovna jen na léčiva přes 873 milionů korun, což bylo o 65 milionů více než v roce 2014,“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny.

Téměř sedm set klientů  trpí některým druhem rakoviny hlavy a krku. Pojišťovna za jejich léčení vydá ročně kolem 46 milionů korun.  Včasná prevence stojí ve srovnání s tím nepoměrně méně a může zachránit život. „Pokud se nádor zjistí včas, až 95 procent pacientů se vrátí po léčbě do běžného života. Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit,“ apeluje David Kostka, generální ředitel.

Pojišťovna poskytuje svým klientům z fondu prevence příspěvek ve výši až 500 Kč na onkologická vyšetření, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Kromě toho pojišťovna už v roce 2011 zahájila speciální projekt, díky němuž stovky jejích klientů absolvovaly komplexní preventivní onkologické vyšetření v renomovaném Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: MaB

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…