Liberecký primátor: Trestní oznámení za pletichy při zakázkách

12.04.2011 16:20

Nevýhodnost pro město vedly libereckého primátora Jana Korytáře k tomu, aby odmítl podepsat dvě smlouvy a naopak podal trestní oznámení protikorupční policii. Důvodem jsou údajné pletichy při zadávání veřejných zakázek, ale také podezření z porušení povinností při správě cizího majetku či porušení pravidel hospodářské soutěže.

Liberecký primátor: Trestní oznámení za pletichy při zakázkách

Liberecký primátor Jan Korytář a jeho ekonomický náměstek Jaromír Baxa (oba Změna pro Liberec) podávají trestní oznámení protikorupční policii. Důvodem jsou údajné pletichy při zadávání veřejných zakázek a veřejné soutěži na revitalizaci městských lázní a dostavbu bazénu, ale také podezření z porušení povinností při správě cizího majetku či porušení pravidel hospodářské soutěže.

„Mimo jiné nás k tomu vedou nedůvodně nastavená kvalifikační kritéria v zadání veřejné soutěže, která měla umožnit účast pouze úzkému okruhu stavebních společností, jejichž ekonomické ukazatele je splňují," řekl primátor. Je podle něj neodůvodnitelné vyžadovat konkrétní výši finanční zadluženosti či likvidity.

Nevýhodnost smlouvy pro město dokládá i zpráva TI

Veřejnou soutěž na dvě sporné zakázky spolufinancované z evropských fondů vypsala ještě minulá radnice vedená ODS. Nová reprezentace v čele se Změnou pro Liberec pak vybrala vítěze. Přestavbu lázní na galerii za bezmála 300 milionů korun měla postavit pardubická firma Chládek a Tintěra, dostavbu bazénu za 116 milionů získala liberecká stavební firma Syner.

Korytář však odmítl smlouvy podepsat. Argumentuje dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Liberci podle nich hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc.

Zrušení soutěže vedlo i k rozpadu koalice

Právě rozhodnutí nepodepsat smlouvy, zrušit soutěž a vyhlásit novou, bylo podle Korytáře hlavním důvodem, proč se na konci března v Liberci rozpadla Koalice Změny pro Liberec s ČSSD, Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. Bývalí partneři se pak primátora a další dva radní Změny pro Liberec pokusili odvolat.

K věci:

Liberec vyléčí jen Korytář, věří část zastupitelů 

Na rozkrádání se musím zeptat ODS, vzkazuje primátor Liberce 

Korytář lže, řekla nám zastupitelka, jíž demonstranti nazvali nánou 

Foto: Liberec.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR upozorňuje veřejnost na výhrůžné maily

19:29 Policie ČR upozorňuje veřejnost na výhrůžné maily

V poslední době se opakovaně šíří vlny výhrůžných e-mailů, jejichž obsah se nepatrně obměňuje.