Lidé se musí připravit na zdražení většiny zdravotních pomůcek

30.11.2012 8:48

Vyšší daň z přidané hodnoty zdraží úplně všechno. Nápor dopadne nejvíce na pacienty. DPH u zdravotnických prostředků totiž poskočí ze 14 na 21 procent. Česko tak musí učinit na přání Evropské unie. Dosud měla Česká republika vyjednanou výjimku. Napsaly Lidové noviny.

Lidé se musí připravit na zdražení většiny zdravotních pomůcek
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

Deník uvádí případ ženy z Brna, která kupuje obvazy pro dceru s atopickým ekzémem. Nově za ně zaplatí o šest set korun ročně víc. Obvazy pro atopiky stály zhruba 160 korun, v novém roce dojde ke zdražení o deset korun.

Už dnes si lidé připláceli tisíce ročně

Ještě více si podle Lidových novin připlatí chronicky nemocní lidé. Zdravotní pomůcky přesune ministerstvo do vyšší daňové sazby. Zároveň ale neupraví stropy, které limitují pojišťovny při jejich hrazení. Dlouhodobě nemocní tak dostanou od pojišťoven mnohem méně péče.

Například cukrovkářům mohou pojišťovny zaplatit každému jen čtyři stovky kusů testovacích proužků za 3200 korun ročně. Více jim přispět nesmějí. Daň ovšem zvedne cenu jednoho proužku a do limitu se jich proto tolik nevejde.

„Je to katastrofa. Už dnes příspěvky zdaleka nestačily a lidé si sami dopláceli tisíce ročně,“ řekl ke změnám Václav Letocha ze Svazu diabetiků.

Výrobci mohou nabízet výrobky levněji, ale jen někteří

Šéf asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslav Palát tvrdí, že změna dopadne také na nemohoucí seniory. „V této skupině je řada těžce inkontinentních pacientů. Ti přitom dostanou od pojišťovny zaplaceno o jeden celý balík zateplovacích plenkových kalhotek méně. Balení obsahuje třicet kusů plen,“ uvedl Palát.

Situaci mohou příznivě ovlivnit výrobci, pokud budou své výrobky nabízet levněji. Udělají to ale nejspíš jen někteří, další se stáhnou z trhu. Česko také může nařízení EU obejít. Každý stát totiž může v nižší sazbě ponechat pomůcky, které jsou nezbytné pro léčbu zdravotně postižených. Tito lidé ale nikde nejsou definováni.

Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče by vyšší sazbě mohly uniknout invalidní vozíky, bílé hole pro slepce nebo rovnátka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo

4:38 Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo

Rada ČT by měla příští středu schvalovat rozpočet veřejnoprávní televize na rok 2020. ParlamentnímLi…