Máte rádi veřejné zabijačky? Zákon je od nového roku zakazuje

12.01.2012 10:58

Příznivcům veřejných zabijaček zbydou pouze oči pro pláč. Od nového roku je totiž zákon zakazuje pod hrozbou finanční pokuty. Na druhé straně dovoluje majitelům skotu porazit doma zvíře a opatřit si tak maso. Dosud si mohli chovatelé maso opatřit jen v obchodech, stejně jako jejich spoluobčané.

Máte rádi veřejné zabijačky? Zákon je od nového roku zakazuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů

Ještě loni se mohli majitelé hospod pokusit přilákat nové hosty uspořádáním veřejné zabijačky. Hosté se mohli olizovat nad vroucími hrnci a majitel podniku měl naději na nějakou tu korunu navíc. O podobné přilepšení podnikové kase se letos v lednu pokusil také jeden pražský hospodský. Jenže o jeho záměru se dozvěděli veterináři a pohrozili mu pokutou. Nový zákon totiž veřejné zabijačky zakazuje. Informuje o tom server deník.cz.

Pokuta deset tisíc

Od ledna se zabijačky můžou provádět jen doma, ale i k tomuto úkonu musí vydat povolení veterináři. Upozorňuje na to ředitel odboru veterinární hygieny Státní veterinární správy Jan Váňa. Pokud lidé o zabijačku nepožádají předem, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun.

„Uvádění produktů při takové akci do oběhu už není domácí porážka, protože maso  z domácí porážky je určeno pouze pro domácnost chovatele,“ upozornil ředitel odboru veterinární hygieny Státní veterinární správy Jan Váňa. Doplnil, že k domácí porážce musejí veterináři vydat povolení, jinak hříšníkovi mohou udělit až desetitisícovou pokutu.

Je však také pravdou, že nový zákon vychází chovatelům vstříc, když jim dovoluje porazit doma drobný skot do dvaceti čtyř měsíců věku. Dosud něco takového nebylo možné a jedinou cestou, jak si majitelé zvířat mohli legálně opatřit maso, bylo koupit si ho v krámu. Nicméně chovatelé musejí přesto požádat veterináře o povolení a vždy nejméně týden před porážkou jim svůj záměr ohlásit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky navštíví Kraj Vysočina

16:05 Hrad: Prezident republiky navštíví Kraj Vysočina

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou navštíví ve dnech 25. – 27. června 201…