Ministr ANO boduje. Na konci ledna začne vysvětlovat, co platí od začátku roku

01.01.2015 19:16

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v půlce prosince podepsal finální znění vyhlášky „o rozsahu a způsobu zajištění odděleného soustřeďování složek komunálních odpadů". Poté, co o nových povinnostech informovala televize Nova, nastal tak říkajíc mediální chaos. Cestu z něj se snaží ukázat zelení, a to na svém webu.

Ministr ANO boduje. Na konci ledna začne vysvětlovat, co platí od začátku roku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hovoří ministr životního prostředí Richard Brabec

„Jak kovy, tak bioodpad patří mezi hodnotné suroviny. Do letošního roku končily na skládkách spolu s obsahem kontejnerů na směsný komunální odpad. Čím méně těchto vytříděných odpadů skončí v černých popelnicích, tím méně budou obce platit za ukládání odpadů na skládky. Bioodpad i kovy je pak možné zpeněžit různými způsoby. Proto není důvod, aby v důsledku zavedení třídění těchto komodit starostové zvyšovali občanům poplatky za svoz odpadu," upozornil ministr Brabec.

„Povinnost třídit kovy a bioodpad od roku 2015 zavedla novela zákona o odpadech, která prošla sněmovnou v září letošního roku. Sněmovna tak reagovala mimo jiné na varování MŽP před možnými sankcemi Evropské komise, které ČR hrozí při neplnění závazků vyplývajících z evropských směrnic. Patří mezi ně povinnost všech členských států třídit kovy od roku 2015 a snížit ukládání biologicky rozložitelných odpadů na skládky o 50 respektive 65 procent v letech 2013 respektive 2020, oproti výchozímu stavu v roce 1995," dodal zástupce ANO.

Poté, co o povinnostech informovala Nova, se mnozí starostové ozvali s tím, že nemají tušení, co přesně mají dělat a co přesně jim zákon nařizuje. Ministr hnutí ANO celou věc vyřešil prostřednictvím seminářů BIOTOUR 2015. Ty od konce ledna začnou vysvětlovat, co je a co není třeba.

V letech 2007 až 2014 vyčerpaly obce 14 miliard korun z evropských fondů na zkvalitnění systému třídění a sběru odpadů. V Česku vznikly tisíce zařízení jako sběrné dvory, třídírny odpadů, bioplynové stanice nebo kompostárny. V novém operačním programu je pro ně připraveno přes 6 miliard korun. Výzvy chce ministerstvo začít vyhlašovat v prvním kvartálu roku 2015. Na informace upozornila Strana zelených na serveru Enviweb. 

Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Ministr životního prostředí v demisi
  • 1. místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svaz měst a obcí pořádá speciální Den starostů

20:41 Svaz měst a obcí pořádá speciální Den starostů

27. února 2018 od 10.00 hodin, se uskuteční speciální Den starostů. Půjde o setkání představitelů sa…