Návrh na zrušení části zákona o NKÚ Ústavní soud zamítl

08.02.2011 11:16

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, podle které Nejvyšší soud projednává odvolání proti rozhodnutím kárné komory NKÚ.

Návrh na zrušení části zákona o NKÚ Ústavní soud zamítl

Návrh na zrušení sporného paragrafu podal právě Nejvyšší soud, podle kterého jde o nekoncepční a neústavní úpravu. Nejvyššímu soudu vadí především to, že je prostřednictvím svých soudců zastoupen už v kárné komoře NKÚ.

Svým způsobem tak rozhoduje v obou instancích - tedy v prvním stupni i v odvolacím řízení. Nejvyšší soud argumentoval například dělbou moci ve státě, nutností dvojstupňovosti kárných řízení a neslučitelností funkcí. Podle Ústavního soudu (ÚS) ale nejde o porušení práva na spravedlivý proces. "S tímto názorem se Ústavní soud neztotožnil," uvedla pro ČTK mluvčí ÚS Jana Pelcová. 

Nejvyšší soud podle ČTK zároveň namítal, že v právním řádu schází procesní předpis, který by upravoval postup Nejvyššího soudu při projednávání odvolání proti rozhodnutím kárné komory.

Spory o to, zda Nejvyšší soud může projednávat odvolání, mohou dopadnout na případ předsedy NKÚ Františka Dohnala. Ten v minulosti stanul před kárnou komorou. Loni v listopadu jej uznala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu, za což dostal napomenutí. Dohnal se ale chce k Nejvyššímu soudu odvolat.    

Dohnal má v poslední době řadu potíží. Obvodní soud pro Prahu 7 projednává obžalobu, podle které šéf NKÚ využíval nepřiměřeně luxusní byty, a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 milionu korun.     

Policie podezírala šéfa NKÚ také ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle ní odmítl vydat podklady pro audit hospodaření úřadu. Případ však následně odložila. Dohnal čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Výhrady k jeho práci měli v uplynulých měsících i poslanci.  

Čtěte také:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hroby“ a Zeman: Saša Vondra drtivě mluvil o Babišovi i prezidentovi. Vzbouření ulice, červené karty poněkud jinak...

10:51 „Hroby“ a Zeman: Saša Vondra drtivě mluvil o Babišovi i prezidentovi. Vzbouření ulice, červené karty poněkud jinak...

REPORTÁŽ „Miloš Zeman povýšil osobní mstu nad zájmy země a své vlastní politické strany. Větší hrozb…