Nečasova vláda možná nemusela zvyšovat daně, píše deník

27.04.2013 7:53

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hledá peníze do rozpočtu, kde se dá. V minulých letech se snažil posílit státní kasu např. zvyšováním DPH. Teď je však na stole jiná varianta. Podle informací sobotních Lidových novin stát možná brzy sáhne na zisky státních podniků. Jde až o 24 miliard korun.

Nečasova vláda možná nemusela zvyšovat daně, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ačkoli jsou Lesy ČR, Budějovický Budvar či Česká pošta v rukou státu, tak státní kasa prakticky nedosáhne na jejich zisky. Vláda tak musí rozpočtové zdroje hledat jinde, nejčastěji v kapsách občanů. V květnu by se to ale mohlo změnit, protože zákonodárci budou hlasovat o novele zákona.

Ministerstva dostanou přístup k penězům

"Současná úprava zákona o státním podniku na takový postup nepamatuje. Státní podniky tak hromadí zisky z minulosti, zatímco vláda zvyšuje daně a škrtá, kde může. Pro srovnání: podle ekonomů přineslo zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod státnímu rozpočtu zhruba 16,5 miliardy korun. Pokud by tedy vláda na volné peníze dosáhla, teoreticky by nemusela zvyšovat daně," píše deník.

Chystaná novela zákona by však měla umožnit zakladatelům jednotlivých podniků, což jsou nejčastěji ministerstva, aby odčerpali část zisku těchto firem. K následnému užití takto získaných peněz bude muset vydat souhlas vláda. Nejlukrativnější jsou z tohoto hlediska Lesy ČR, které na účtech drží asi 16 miliard korun.

A jak s volnými penězi pracují státní podniky za stávajícího stavu? Dobrý obrázek poskytují právě Lesy ČR. "Podnik využívá klasické finanční instrumenty,hlavně jejich konzervativní formu, jako jsou například spořící účty, termínované vklady nebo státní dluhopisy," popisuje mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík s tím, že poslední dobou firma nejčastěji pořizuje státní dluhopisy. V loňském roce provedl podnik nákup těchto dluhopisů ve výši jeden a půl miliardy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok pro ČT: Nejen Zeman a Babiš! Takhle je to s rušením poplatků za TV

10:55 Šok pro ČT: Nejen Zeman a Babiš! Takhle je to s rušením poplatků za TV

ANKETA Odhodlají se politici ke zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi? Navrhuje to p…