Nemocnice budou kontrolovat docházku. Kvůli pojišťovnám i mladým lékařům

11. 11. 2011 17:14

Některé pražské nemocnice zavedou pro sledování docházky zaměstnanců v příštím roce "píchačky". Například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady spustí nový systém sledování přítomnosti na pracovišti od 1. ledna. V elektronické čtečce si lékaři, sestry i ostatní zaměstnanci označí čipovou kartou příchod a odchod. V příštím roce přejdou na nový systém také Fakultní nemocnice Motol či Všeobecná fakultní nemocnice.

Nemocnice budou kontrolovat docházku. Kvůli pojišťovnám i mladým lékařům
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na průčelí nemocnice v Kyjově, která se zmítá v problémech

"Nemocnice se ke změně kontroly docházky rozhodují samy. Ministerstvo zdravotnictví do řešení pracovněprávních vztahů nezasahuje," řekl ke změně kontroly docházky mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Když budou léčit levněji, porostou platy

Nemocnice si začínají hlídat využití pracovní doby i v souvislosti s tím, že budou rušit nepotřebná lůžka. Budou měnit organizaci práce, nepotřebné zdravotníky propustí nebo převedou na jinou činnost.

"Elektronický systém kontroly docházky připravujeme," potvrdila mluvčí Motola Pavlína Danková. Na pracovištích jsou zatím podpisové knihy. Nyní nemocnice řeší, kde všude v areálu budou čtečky. Karta je variantou, mohlo to by ale být třeba přihlášení pod kódem na počítači při příchodu.

K tématu Heger si s pojišťovnami plácl: Nemocnice od roku 2013 zruší deset tisíc lůžek

Efektivnější provoz se nemocnicím vyplatí, zdravotní pojišťovny změní od ledna způsob plateb. Místo dosavadních rozpočtů budou platit za diagnózu DRG, tedy za každého pacienta. Platba vychází z průměrných nákladů léčby. Pokud nemocnice dokáže léčit levněji, protože má lépe zorganizovaný provoz, uspoří si peníze na růst platů.

Podle zdroje souvisí zavádění "píchaček" v nemocnicích s výsledky kontrol pracovní doby, které z podnětu občanského sdružení Mladí lékaři provedly úřady práce. Zjišťovaly, zda nemocnice dodržují pracovní dobu podle smlouvy.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Naštvaný Jakeš: Plivou na socialismus! Kde jsou ty krávy? Kde jsou ty přehrady? Teď ani dálnici nepostaví

8:11 VIDEO Naštvaný Jakeš: Plivou na socialismus! Kde jsou ty krávy? Kde jsou ty přehrady? Teď ani dálnici nepostaví

EXKLUZIVNĚ Poslední nejvyšší představitel předlistopadového režimu Milouš Jakeš vydal knihu rozhovor…