Nešetříte si na důchod? Máte právo být chudí, říká ekonom Kohout

18.04.2013 17:53

Pokud by Česká republika nepřistoupila k druhému pilíři penzijní reformy, čeká ji za přibližně třicet let kolaps, myslí si ekonom Pavel Kohout. Druhého pilíře a spoření na stáří se jednoznačně zastává, jinak prý důchodci nebudou mít ani na benzín, natož aby jeli na dovolenou.

Nešetříte si na důchod? Máte právo být chudí, říká ekonom Kohout
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

„Všechny vyspělé země mají nějak rozumně rozvinutý důchodový pilíř,“ uvedl Pavel Kohout v Dvaceti minutách Radiožurnálu a dodal i příklad: Skandinávie. Takový Island si prošel těžkou finanční krizí, ale podle Kohouta penzijní fondy nijak neutrpěly na penězích, naopak – byly to pak jakési kotvy, které přinesly výnosy.

„Zato naši důchodci mohou jen chodit krmit holuby a jet na Máchovo jezero, pokud mají na benzín,“ míní. „Když tady bude pomalu víc penzistů než pracujících, tak co?“ vidí vše jasně ekonom.

Když si jeden posluchač ČRo stěžoval, že se mu nelíbí, jak ho stát přemlouvá, aby posílal peníze soukromým společnostem, odpověděl mu jasně: „Já bych ho nenutil. Každý má právo být chudý, když se tak rozhodne.“

Nešetříte? Budete zaslouženě chudí

Pokud prý lidé nešetří a nemyslí na stáří, pak budou zaslouženě chudí. Strach, že o peníze ve fondech přijdou, nebere jako argument. „Pokud se lidé přihlásí do druhého pilíře a budou tam mít majetek, tak nemůže přijít žádný pirát nebo zbojník a peníze jim zabavit,“ odvolává se Kohout na Listinu základních práv a svobod.

Na jeho hlavu se však snáší vlna kritiky. Předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi například vadí, že člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Kohout je zároveň zainteresovaný ve společnosti Partners. „Já se nad tím musím jen hořce pousmát, protože vůbec neví, o čem mluví,“ míní Kohout. Není to prý totiž zisková činnost, a tak kritika Partners není na místě.

„Co považuji za trochu nešťastné, je, že ty jeho projevy nás přesouvají někam na Balkán nebo na východ,“ míní ekonom. A kritika ze strany Jaroslava Vostatka (Vysoká škola finanční a správní)? „Musel si na někoho plivnout,“ říká ostře Kohout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok pro ČT: Nejen Zeman a Babiš! Takhle je to s rušením poplatků za TV

10:55 Šok pro ČT: Nejen Zeman a Babiš! Takhle je to s rušením poplatků za TV

ANKETA Odhodlají se politici ke zrušení koncesionářských poplatků pro Českou televizi? Navrhuje to p…