Nízké ceny ve vládní kantýně? Odpovídají nákladům, brání se Úřad vlády

02.12.2012 22:50

Vít Bárta, poslanec za Věci veřejné, způsobil rozruch svým upozorněním na to, že ve vládní kantýně stojí kulajda pouhé 4 koruny. Úřad vlády oslovil redakci TN.cz, aby jeho slova uvedl na pravou míru. Podle jeho vyjádření odpovídají ceny nákladům a nejsou nikterak nízké.

Nízké ceny ve vládní kantýně? Odpovídají nákladům, brání se Úřad vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

 

„Musíme uvést na pravou míru dezinformace poslance Víta Bárty, který zveřejnil rok a půl staré jídelní lístky z Úřadu vlády, aby na nich doložil údajně nízké ceny,“ píše se ve vládním vyjádření.

Dotace z fondu kulturních potřeb

Úřad vlády vysvětluje, že ceny jídla na jídelním lístku nejsou konečně a skládají se tří složek. „Jednou z nich je doplatek, uváděný na jídelním lístku. Druhou složkou je příspěvek z Fondu kulturních a sociálních potřeb, kam je strháváno 1 % ze mzdových prostředků zaměstnanců. Třetí složkou je i jinde běžný zaměstnanecký benefit, který činí 38 korun. V průměru tedy zhruba polovinu ceny jídla hradí zaměstnanec (doplatek + příspěvek z fondu) a polovinu činí benefit, který je obdobou stravenek,“ stojí ve vyjádření.

 Když se tyto tři složky sečtou, nejsou podle Úřadu vlády ceny za jídlo nijak mimořádné. Uvádí příklad: „Celková cena 95 Kč. Z toho činí zaměstnanecký benefit 38 Kč, 13 Kč příspěvek z FKSP a doplatek na jídelním lístku 44 Kč. 57 Kč je tedy hrazeno ze mzdových prostředků zaměstnance.“

Za pozoruhodné považuje Úřad vlády především fakt, že Bárta zveřejnil tyto informace po takové době, kdy se sám jako ministr takto stravoval a žádné připomínky k cenám tehdy neměl: „Nelze se ubránit dojmu, že tak činí ve snaze odvést pozornost od vlastních problémů, například od probíhajícího vyšetřování souvisejícího s financováním strany Věci veřejné.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo

4:38 Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo

Rada ČT by měla příští středu schvalovat rozpočet veřejnoprávní televize na rok 2020. ParlamentnímLi…