Nutriční doporučení pro zdravé ledviny

04.10.2016 0:00

Zdraví ledvin, jednoho z nejpracovitějších orgánů v lidském těle, dokáží výrazně nabourat ledvinové kameny, které mohou potrápit kohokoli.

Nutriční doporučení pro zdravé ledviny
Foto: thinkstock - playnet fotobanka
Popisek: ilustrační foto

K rizikovým faktorům totiž nepatří jen genetické nebo zdravotní dispozice, ale pravděpodobnost jejich vzniku zvyšuje také špatná životospráva v čele s pitným režimem. Například u dospělých, kteří mají vyšší příjem soli nebo kteří trpí obezitou, je riziko vzniku ledvinových kamenů vyšší, zatímco u lidí, kteří pijí dostatečné množství vhodných tekutin, se toto riziko až o 30 % naopak snižuje. To znamená, že vzniku ledvinových kamenů lze v mnoha případech předejít.

Prevence vzniku ledvinových kamenů

Zásadním nutričním doporučením pro každého, kdo se ještě nepotýkal s ledvinovými kameny, je správný pitný režim. Pokud tělo nemá dostatek tekutin, které by naředily moč, produkuje malé množství příliš koncentrované moči. V ní se mohou tvořit krystaly a z nich ledvinové kameny. Množství vyprodukované moči by nemělo klesnout pod 2 500 ml za den. Nejlepší je orientovat se podle barvy moči, která má být bezbarvá.

Zdravým lidem se doporučuje přijmout denně minimálně 2 l tekutin. Při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu je ovšem nutné příjem tekutin zvýšit. Pitný režim by měl být rovnoměrně rozdělený do menších dávek. Není dobré vypít doporučené množství tekutin během krátkého časového úseku, protože tělo jednorázový vyšší přísun tekutin nevyužije a vyloučí ho močí. V takovém případě jsou kladeny zvýšené nároky na orgány, které musí vodu zpracovat, a navíc dochází k zaplnění žaludku a ztížení jeho práce. Ideální je napít se ještě před tím, než subjektivně pocítíte žízeň, ve 2–3hodinových intervalech. Protože rizikovým obdobím pro tvorbu ledvinových kamenů jsou ranní a noční hodiny, je vhodné vypít před spánkem cca 0,5 l tekutin.  Tekutiny se doporučuje doplnit i po nočním močení. Jedině dostatečným množstvím vhodných tekutin přijímaných v průběhu dne lze dosáhnout málo koncentrované moči během celých 24 hodin.

Skladba pitného režimu by měla být pestrá, přičemž se doporučuje, aby polovinu přijatých tekutin tvořila voda, nejlépe přírodní, bez obsahu cukru a chemických přídatných látek. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou přírodní minerálky. Slabě i středně mineralizované vody klidně můžete pít dlouhodobě. Doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík), dobře se vstřebávají a na tvorbě ledvinových kamenů se nepodílí. Dále můžete do pitného režimu zařadit bylinné čaje, 100% pomerančovou a jiné ovocné šťávy (jablečnou
a grepovou raději ne, zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů) a mléko. Nevhodné je pivo, protože zvyšuje podíl kyseliny močové v moči, a tím nepříznivou kyselou reakci v moči, podporující vznik ledvinových kamenů. Kromě toho pivo obsahuje velké množství sacharidů, které přispívají ke zvyšování tělesné hmotnosti.

Vedle pitného režimu má na vznik ledvinových kamenů vliv také skladba jídelníčku. Obecně by strava měla být střídmá a pestrá, s optimálním příjmem energie a omezeným příjmem živočišných bílkovin a soli. Nadměrný energetický příjem vede k obezitě a obézní pacienti mají větší sklon k tvorbě ledvinových kamenů. K obezitě přispívají také potraviny živočišného původu, obzvláště tučnější druhy mas, protože obsahují vysoké množství tuků. Potraviny živočišného původu navíc obsahují i puriny, které zvyšují podíl kyseliny močové v moči, rovněž podporující vznik ledvinových kamenů. Sůl způsobuje zadržování tekutin v těle, které pak produkuje příliš koncentrovanou moč, v níž se ledvinové kameny tvoří snáze.Nutriční desatero pro zdravé ledviny

  1. Vypijte minimálně 2 l tekutin a při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu příjem tekutin úměrně zvyšte.
  2. Příjem tekutin během dne rovnoměrně rozdělte do menších dávek (pijte zhruba
    ve 2–3hodinových intervalech).
  3. Před spánkem vypijte přibližně 0,5 l tekutin a tekutiny doplňujte i po nočním močení.
  4. Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek
    (měla by tvořit polovinu přijatých tekutin).
  5. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky (slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě).
  6. Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy (nejvhodnější je 100% pomerančová) a mléko.
  7. Omezte příjem piva a alkoholu vůbec.
  8. Stravujte se střídmě a rozmanitě (ideální je středomořská kuchyně), nepřekračujte svůj optimální energetický příjem (hodnoty BMI by se měly pohybovat v rozmezí 20-25).
  9. Ve svém jídelníčku omezte denní příjem živočišných bílkovin na nejvýše
    0,8–1 g/kg tělesné hmotnosti.
  10. Omezte také příjem soli na nejvýše 4–5 g za den, věnujte pozornost složení potravin (mohou obsahovat sůl v podobě stabilizátoru, konzervantu, dochucovadla nebo barviva).

Specifická opatření

U pacientů s urolitiázou (onemocnění ledvinovými kameny) je prevence vzniku nových ledvinových kamenů trochu složitější. Nutriční doporučení se musí upravit podle výsledků složení již vytvořených ledvinových kamenů a podle individuálních potřeb pacienta. Nicméně obecné zásady níže platí pro všechny pacienty s nejčastěji se vyskytujícími ledvinovými kameny, tj. kameny ze šťavelanu vápenatého a z kyseliny močové.  

Nutriční opatření u kamenů ze šťavelanu vápenatého (kalciumoxalátové)

Těmto pacientům se doporučuje snížit příjem živočišných bílkovin, tedy masa a masných výrobků (jedna porce masitého pokrmu by neměla překročit hmotnost 100 g za syrova, vhodné je také zařadit do jídelníčku 2–3x týdně bezmasé dny) a omezit konzumaci potravin obsahujících šťavelany. Vysoký obsah této látky má špenát, zelí, rebarbora, fazole, grepy a pomeranče, čokoláda, kakao a silný černý čaj. Pacienti s ledvinovými kameny ze šťavelanu vápenatého by naopak měli přijímat větší množství vlákniny, ideálně pravidelnou konzumací vhodného čerstvého ovoce a zeleniny ke každému dennímu chodu. Dostatek vlákniny je také v sušeném ovoci, mandlích, hnědé rýži, celozrnném pečivu, ovesných vločkách. Důležitý je i příjem vápníku, ale na střídmé hranici (600–800 mg denně, rozdělených do několika dávek).

Nutriční opatření u kamenů z kyseliny močové (urátové)

Pacienti s těmito kameny by měli omezit potraviny, které obsahují vyšší množství purinů, např. vnitřnosti, uzeniny, rybí konzervy, masa mladých zvířat, kořenící směsi, luštěniny, špenát, reveň. Absolutně nevhodný je alkohol. Naopak velice vhodné je zařadit do pitného režimu alkalické léčivé minerálky, které obsahují větší množství zásadotvorných minerálních látek, a napomáhají tak vyrovnávat pH moči. Alkalizovat moč, která je u pacientů s kameny z kyseliny močové velmi kyselá, napomáhají také brambory, všechny druhy zeleniny a ovoce, mléko a výrobky z celozrnné mouky.

Mgr. Miroslava Matějková, DiS., registrovaný nutriční terapeut

1. LF UK a VFN Praha

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…