ODS už je v lepší kondici, říká Sobotka

29.01.2010 14:00

Exkluzivní rozhovor serveru ParlamentniListy.cz s předsedou Senátu Parlamentu ČR Přemyslem Sobotkou o jeho možné kandidatuře na prezidenta ČR, proč je Miloš Zeman ODS bližší, než Jiří Paroubek, o předvolební taktice, i o snížení počtu zaměstnanců Senátu.

ODS už je v lepší kondici, říká Sobotka
Pane předsedo, co podle vás musí Senát stihnout projednat do voleb?

Vzhledem k ústavnímu pořádku jsme odkázáni na to, co vygeneruje Poslanecká sněmovna. Mám obavy, že to nebude nic pozitivního. Věřím, že si Senát uchová svoji politickou středopravicovou polaritu a zamítne všechny zákony, které prohlubují deficit České republiky.

Co naopak považujete za natolik zásadní, že je nutné ještě schválit?

Přál bych si, aby se povedl ten druhý vládní baliček, který by vedl ke snížení deficitu. Obavám se ale, že se nedostane ani do legislativního procesu, Sněmovna je příliš rozpolcená. Přitom, informace od Mezinárodního měnového fondu a dalších institucí signalizují, že naše cesta je nakročená kamsi, kde se může objevit syndrom Argentiny, Maďarska či Řecka...

Pokud jde o boj s krizí, vy jste v Senátu provedli před několika lety audit a propustili 10 procent zaměstnanců. Proč to nešlo udělat dřív?

Je to pět let zpátky, stejnou dobu jsem ve funkci a současně tehdy nastoupil i nový kancléř. Dohodli jsme se na vnitřním auditu a zjistilo se, že 10 procent zaměstnanců je zbytečných. Kdyby takto konaly všechny veřejné instituce, měli bychom o 10 procent méně úředníků, tedy i mandatorních výdajů.

To by se občanům určitě líbilo. Proč se nezačne víc šetřit takhle odshora?

Tuto otázku položte ministrům a šéfům krajů a obcí. Senát se zachoval korektně. Na letošek máme dokonce rozpočet nižší o 60 milionů a zvládneme to.

Předseda Sněmovny Vlček na začátku ledna předložil svůj návrh na úpravu platů zákonodárců, ale klub ODS se k tomu vůbec nevyjádřil. Nechybí tedy spíš vůle k šetření ve vlastních řadách?

My jsme návrh četli pozorně, probral se zde ve dvou výborech - ústavněprávním a hospodářském a závěr byl jasný: návrh zákona je velmi obecný, nekonkrétní, neuchopitelný a zejména neaplikovatelný. Protože naše platy a související záležitosti jsou vázány na průměrnou mzdu a další platy, např. soudců.

Před pár dny jste v rádiu řekl, že ve státních výdajích se dá škrtnout hodně peněz. Můžete být konkrétnější? Které úřady by šly zrušit či zeštíhlet?

Problém je třeba v centrálních nákupech spotřebních materiálů. Vezměme např. kancelářský papír - kdyby byla centralizovaná dodávka, tak by se významně zlevnila a rovněž by vymizel prostor ke korupčnímu prostředí. Zdá se to možná jako drobné, ale z korun vznikají tisíce, z nich miliony a miliardy... Tady já vidím velký prostor. Co mi dále dramaticky vadí, je tzv. outsourcování na různá výběrová řízení a hodnocení. Pak si kladu otázku: proč tam ti zaměstnanci jsou? Vždyť to můžou dělat ve vlastním režimu a bylo by to i průhlednější.

Při vší úctě, to napadne asi leckoho z nás, ale jak nastavit ten systém? Jak zařídit, aby se to takhle začalo řešit pokud možno všude?

Je třeba chtít. Nechť jdou i jinde stejným směrem, jako my v Senátu, a hledají interní rezervy. Potřebujeme kvalitní úředníky pro státní správu a ty je třeba zaplatit, aby nemohli být ovlivnitelní. Ale může jich být méně! Vím, že se to úředníkům nebude líbit, ale postupoval jsem předtím stejně v managementu nemocnice i na Libereckém úřadu. Jde to.

Ve středu (27.1.) jsme se z médií dozvěděli, že se poslanci po 46 dnech volna nedokázali dohodnout na programu a po dvou hodinách šli domů. Není to už výsměch lidem, kteří si plat musejí zasloužit denně skutečnou prací, mnohdy i 10ti a více hodinovou?

To se vysvětluje strašně komplikovaně. Také jsem zděšen, když sleduji na vnitřním okruhu, co se odehrává. Je to parlamentní demokracie, děje se to ve všech zemích. Ano, demokracie je drahá. Má být samozřejmě i funkční, a to je o politické většině, která sestaví vládu. To u nás není. Mně už je smutno z toho, že je to jen o politickém boji, bez konkrétních myšlenek a obsahu, že téma zmizelo a bojuje se ve virtuálním prostoru.

ZEMAN JE ODS BLIŽŠÍ NEŽ PAROUBEK

O tom, že se vytrácí z politiky obsah si tento týden rozuměli i Miloš Zeman s prezidentem Klausem na společné schůzce. I vy jste již dříve kritizoval, že ODS chybí jasný čitelný program. Co s tím hodláte dělat?

Moje kritika se týkala programu do podzimních neuskutečněných voleb. Ano, občané chtějí slyšet, že máme návrh řešení současné ekonomické krize, boje proti korupci, reformu zdravotnickou a sociální. Tyto čtyři věci jsme schopni snadno sdělit a budeme konkrétní. I kdybychom měli ztratit tři procenta našich voličů, ale současně tím můžeme 10 procent získat. Byl bych nerad, kdyby v této zemi zvítězil totální populismus. Nebudu teď ale prozrazovat předvolební taktiku.

Jak vůbec hodnotíte to setkání na Hradě? Chce tím pan prezident dát najevo, aby voliči levice si raději místo Paroubka vybrali Zemana?

Slova, která pronáší Miloš Zeman, jsou čitelná a jasně signalizují, že populistické sliby jen poškozují stát a občany z hlediska budoucnosti.

Chápu správně, že i pro ODS by Zeman jako protihráč na levici byl lepší, než Paroubek?

Nepřísluší nám do toho mluvit. Každopádně, Miloš Zeman je velký politik a s ekonomickým myšlením je nám samozřejmě blíž, než totální populista Paroubek. Věřím, že voliči pochopí a nebudou skákat na 30ti-korunové vějičky. Když pominu, že se tak dostali i komunisté do vedení krajů, tak dluhy a převrácení ekonomik na krajích je šílený signál, co by mohla ČSSD dělat na celostátní úrovni. My jsme předávali kraje s přebytky a dnes, po roce a čtvrt, jsou v totálním deficitu.

Související: Zeman je nám blíž než Paroubek

ODS UŽ JE V LEPŠÍ KONDICI

Jaká je dnes situace v ODS?

Ocitli jsme ve frustraci poté, co jsme dostali ránu do vazu během úspěšného předsednictví EU. Paroubkem vyvolaná demise vlády byl první depresivní moment. Pak jsme napřeli úsilí k mimořádným podzimním volbám, ale zase někteří politici prokázali, že nedrží sliby ani přes noc. Pak skutečně přišla deprese, ať už u špičkových politiků ODS, tak i mezi běžnými členy. Dnes bych řekl, že ODS zase začíná být v kondici, už zase jdeme směrem k volbám.

Zmíněná frustrace vedla k poklesu preferencí. Jak tohle budete řešit?

Je to pro nás velmi špatný signál a sami jsme dali prostor médiím, aby na našich kauzách rozvinula obraz nestabilní politické strany. Ono se to děje ve všech stranách, ale my jsme nějak víc středem pozornosti. Rozhodně ovšem neviním média! Je to naše chyba a je nám jasné, že to musí skončit. Provedli jsme vnitřní „očistu" od náplavových členů. Úplně stejný problém, ve stejném kraji tj. v Ústeckém, má sociální demokracie, ale ta s tím neudělala nic. My o tom diskutovali i veřejně a možná i to byla trochu chyba. Všechna opatření jsme měli nejprve udělat a až pak přijít s tím, že jsme to vyřešili.

Pánové Bém a Topolánek tento týden demonstrovali dohodu. Jaká je ale pravda? Jde o skutečné usmíření nebo hru navenek, aby strana nepůsobila rozhádaně?

Absolutní pravda neexistuje. Oni také neřekli, že se shodují stoprocentně, ale 95-procentně, a v tom je prvek demokracie. Nemusíme mít všichni stejný názor. Vždy prosazuji: pohádejme se o téma, ale nikdy přes média! Vnímám to tak, že se rozhodli jít tímto směrem a doufám, že to oba dodrží.

Nemyslíte ale, že pokles voličské podpory tkví částečně i v chování předsedy strany navenek? Nebyla chyba, že se nenašel nový předseda? V ODS panuje názor, že nikdo lepší není, ale mimo ODS to naopak vypadá, že by byl lepší kdokoliv...

S některými kauzami v létě jsem také nesouhlasil. Nutno ale přiznat, že Mirek Topolánek coby předseda vyhrál všechny volby, až na rok 2008. Byl úspěšným předsedou Evropské rady, občas jsem si říkal, kde se v něm berou ty dobré až vynikající kroky. Ano, je poněkud černobílý a dokáže vybuchnout v momentě, kdy by se měl kousnout a víc přemýšlet, než mluvit. Pevně věřím, že i jeho myšlení se obrátí k lepšímu. Nemáme teď lepšího předsedu, respektive nemáme jiného. Hlasy proti němu říkaly jen „my ho nechceme", ale neřekly, koho by tedy chtěly. Ono není tak jednoduché vést politickou stranu.

Zmiňujete úspěšné volby, ale nebyly ty hlasy pro ODS spíše hlasy proti ČSSD? Mnozí vaši voliči se s tímto názorem netají, že nedali hlas pro Topolánka, ale proti Paroubkovi.

Fenomén pana Paroubka začíná rokem 2005 a volby 2006 jsme ještě vyhráli, i když o prsa. Pak přišla ona prohra 2008 a krajští politici byli poněkud frustrováni. Začal neklid a vždy je lepší hledat viníka někde jinde, než sám v sobě. Tak si našli terč. Nejsem žádný obhájce či fanda Mirka Topolánka. Ať přijdou kritici s konstruktivním opatřením a nápadem. Není ale možné, aby uvnitř strany převážila sebedestrukce. Chceme vyhrát volby a vládnout v této zemi, chceme ji vyvést z ekonomické krize. Slýcháme, co vše zavinila Topolánkova vláda. Ta ale trvala přesně dva roky a dva měsíce. Všechny dluhy  vznikaly předtím za osmiletého vládnutí sociální demokracie!

Jak moc podle vás může ovlivnit preference strany rozvod Topolánka tři měsíce před volbami? Bojíte se, že to téma v kampani zneužijí vaši odpůrci?

Snad kromě Václava Klause a Cyrila Svobody jsme už všichni rozvedení a máme druhá manželství. Je to soukromá věc, mohu poznamenat jen tolik, že takový problém se musí řešit urgentně a nemůže se táhnout tři roky. Pak se opravdu stane nábojem pro média.

ŠEL BYCH I DO PŘÍMÉ VOLBY PREZIDENTA

V podzimních volbách bude ve hře 27 senátních křesel, před šesti lety ODS uspěla v 18 obvodech. Patříte k těm, kdo budou to své obhajovat, už máte taktiku a víte, jak oslovíte voliče?

Pro mě je volební kampaň nepřetržitá a dělám ji trvale. Nevykřikuji hesla, ale snažím se být užitečný svému regionu i celé republice. Jsem čitelný a věřte, že strategii mám, ale zatím ji nebudu říkat. Senát je tradičně středopravicový, měli bychom si to tak udržet.

Bojíte se, že ODS ztratí v horní komoře dominanci?

A víte, že se nebojím? Věřím, že občané této země pochopí, co se tady odehrává a co je populistické a do hrobu nás táhnoucí, a co je naopak reálné. Český občan a volič není vůbec hloupý, naopak.

Letošní volby svým způsobem ovlivní i volbu příštího prezidenta - bude známo už 254 z 281 volitelů, samozřejmě pokud do té doby nebudou další předčasné sněmovní volby nebo nedojde konečně k dohodě na přímé volbě hlavy státu. V případě úspěchu ODS patříte k horkým kandidátům na tuto funkci. Už se těšíte na Hrad?

Pokud dostanu silný mandát od své strany, tak bych do toho šel. ODS jasně deklaruje, že chceme přímou volbu prezidenta. Snad to nezhatí levice, když zjistí, že to pro ni nebude výhodné.

Vy byste šel do přímé volby?

Ano, pokud bych měl silnou podporu své strany. Dokonce mi tato forma volby přijde férovější.

Související: Sobotka přiznal, že chce na Hrad

MÉDIA JSOU PRVNÍ VELMOC

Na novoročním setkání s novináři jste řekl, že média jsou dnes již první, nikoliv sedmá velmoc. Myslíte si, že třeba kauza Opencard je nějak řízeně šířena?

Co se objeví v médiích, je pravda. Některé kauzy jsou jen vystřelené, nejsou dotažené, což je škoda, aspoň ta seriózní média by je měla dotahovat. Co se týká samotné opencard, to je záležitostí Prahy, ale pokud se dějí chyby, je potřeba je napravit. Padni, komu padni.

My politici nedávejme důvod, abychom byli bulvarizovaní. Miluju svobodu slova a chtěl bych, aby na oplátku v médiích zavládla určitá serióznost, aby se zveřejňovaly informace ověřené aspoň ze dvou zdrojů a nebylo to stylem „jedna paní povídala". Největší úkol je v tomto na veřejnoprávních médiích. Často mám ze zpravodajství pocit, že jsem byl na jiné akci. To mě mrzí.

Také je škoda, že média nevěnují pozornost akcím, jako byla např. vynikající Mezinárodní konference tady v Senátu „Provinční rekonstrukční týmy - jak dál? Obnova Afghánistánu jako výzva" (konala se 26. ledna - pozn. aut.). Bylo úžasné poslouchat lidi, kteří tam pracují. Škoda, že se většímu mediálnímu zájmu netěšilo ani slavnostní shromáždění u příležitosti Dne památky obětí holocaustu. Je to součást naší tragické historie a neměli bychom na to nikdy zapomenout!

Pane předsedo, jak vám vyhovují současné třeskuté mrazy? Pocházíte z Liberce, vám to nejspíš vyhovuje...

Miluju hory, zimu, lyžování a tato zima je moc pěkná. Jen mě mrzí, že v Liberci je daleko méně sněhu, než v Praze. Přesto jsem nadšen. K zimě patří sníh a mráz. Zvykejme si na to, že jsou čtyři roční období a každé má svoje teplotní rozmezí. Tato zima současně ukazuje, že ony hrozby o globálním oteplování jsou zřejmě poněkud přehnané.

Foto: Kancelář Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Kašparová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…