Obchodní řetězce často prodávají šlendrián, míní europoslanec

09.01.2012 17:54

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) v dnes v křesle hosta Dvaceti minut Radiožurnálu na Českém rozhlase prohlásil že nadnárodní řetězce začasté lidem prodávají nekvalitní potraviny. Mnohdy jde o potraviny, které si u výrobců samy řetězce objednaly proto, aby dosáhly větších zisků. Výrobci potravin a zaměstnanci supermarketů se se však síly nadnárodních koncernů bojí a odmítají si stěžovat veřejně. Ale, co má pak dělat obyčejný zákazník?

Obchodní řetězce často prodávají šlendrián, míní europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Občané České republiky často nakupují potraviny jen a pouze podle jejich ceny. Činí tak i navzdory upozorněním, že nízká cena odpovídá také nízké kvalitě výrobků. Dají se někdy Češi přesvědčit, že se vyplatí připlatit si za kvalitu? Europoslanec Pavel Poc (ČSSD má za to, že otázka nestojí takto jednoduše.

„Hrozně rádo se říká, že Západ k nám dováží to nejhorší, ale tak tomu úplně nění. Firmě zkouší tyto výrobky uplatnit všude. I na Západě,“ prohlásil europoslanec.

Začarovaný kruh a královská moc médií

Faktem je že Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila při kontrolách asi 15 procent nekvalitních potravin. Háček je v tom, že řetězce se s případnou pokutou od tohoto dozorovacího orgánu snadno vyrovnají např. tím, že ji přenesou na bedra výrobců, u nichž si výrobu potravin objednávají. A proč podniky vyrábějí méně kvalitní potraviny a proč je supermarkety kupují. Odpověď je podle Poce nasnadě. Kvůli zisku.

„Náklady na výrobu potravin klesnou, ale marže zůstane stejná a firma vydělá. Dochází také k výrobě nekvalitních potravin, které si objednávají nadnárodní řetězce. Pokud by se to patřičným výrobcům nelíbilo, napříště od supermarketu nedostanou zakázku a ocitnou se ve velkých problémech,“ dodává europoslanec.

Europoslanec se dále domnívá, že existuje pouze jediná síla, která by mohla řetězce donutit ke změně zavedených postupů, touto silou jsou prý média. „Jediné, čeho se ty řetězce bojí, je medializace tohoto problému a tady mají moc média.

V Evropském parlamentu schází vůle k řešení problému

Z pozice europoslance v pořadu Poc prohlásil, že jsme oslabili vlastní legislativu určenou k ochraně českých potravin ve chvíli, kdy jsme slaďovali patřičné zákony s právem EU. Nikdo nás k tomu ale nenutil. Je také možné vrátit se zpět k původní národní legislativě, pokud je přísnější, než ta evropská.

Závěrem však trochu smutně dodal, že v Evropském parlamentu schází vůle na řešení problému s ošizenými jogurty či uzeninami. Tady nezbývá, než aby zakročily patřičné orgány jednotlivých členských států a pokusily se zjednat nápravu. Obloukem se však vrátil k tomu, že případné sankce řetězce mohou převést na bedra výrobců. Proto mohou současnou situaci změnit jen média patřičným zviditelněním problému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veterinární správa odhalila nelegální výrobu sušeného masa na Pardubicku

9:40 Veterinární správa odhalila nelegální výrobu sušeného masa na Pardubicku

Inspektoři Krajské veterinární správy v Pardubickém kraji (KVS) provedli, ve spolupráci s policií a …