Odhalení novináře Besta: Lessy padl kvůli Bradáčové. A jede v tom Langer

29.08.2012 18:54

Odvolání Petra Lessyho zaskočilo nejen české politiky a novináře, ale i jednoho z těch amerických. Ten soudí, že jeho odstavení je výměna za Lenku Bradáčovou. Stojí za ním prý ale i snaha rozdupat Víta Bártu.

Odhalení novináře Besta: Lessy padl kvůli Bradáčové. A jede v tom Langer
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho vyvolalo mezi politiky i veřejností velké pozdvižení. Množí se dotazy, kdo za odvoláním stojí, a také podezření, že ministr vnitra Jan Kubice je jen loutkou v rukách mocné trojky, premiéra Petra Nečase (ODS), ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a exministra vnitra Ivana Langera.

ParlamentníListy.cz zajímalo, jak se na Lessyho odvolání v kontextu dění české politické scény dívá původem americký novinář Erik Best, který ji dlouhodobě sleduje. 

Lessy za Bradáčovou?

"Sice mě odvolání policejního prezidenta překvapilo, ale do jisté míry se dalo čekat. Veřejnost dostala Bradáčovou, už má jednoho "zachránce", politici si tak mohou dovolit odvolat někoho, kdo je méně populární, ale v podstatě podobný jako ona," uvedl na adresu Lessyho odvolání Erik Best.

A co je podle něj hlavním důvodem Lessyho odvolání? "Hlavním problémem jsou Věci veřejné a Lessyho napojení na Víta Bártu. Na toho strany dupou," vysvětlil redakci novinář, který se věnuje propojení byznysu a politiky. V jeho očích prý v souvislosti s odvoláním policejního prezidenta klesl hlavně ministr vnitra, Jan Kubice.

Kubice jako kluk na pískovišti

"Vždy byl klidný a rozumný, teď se chová jako kluk na pískovišti. Jeho status vůči veřejnosti výrazně klesl, býval neškodný, teď se chová účelově a uměle vyvolává krizi," uvedl Best.

Na spekulace, že za Lessyho odvoláním stojí trio Miroslav Kalousek, Petr Nečas a Ivan Langer má jednoznačný názor. "O Kalouskovi nevím, spíš je to hra ODS, tedy Nečase a Langera. Jde o vliv ODS," řekl ParlamentnímListům.cz.

Červíček udělá, co bude třeba

Právě té prý nový policejní prezident Martin Červíček půjde na ruku. "Udělá, co bude třeba, politici ho budou řídit, není nijak nebezpečný," okomentoval nastupujícího policejního prezidenta Best. 

Oficiálním důvodem Lessyho odvolání mají být ale být šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Lessy byl ostře kritizován i premiérem Petrem Nečasem, když vyzval své policisty, své podřízené, aby se během vyšetřování nenechali ovlivňovat. To ale premiér považoval za projev politického aktivismu. Oporu Lessy našel u prezidenta republiky Václava Klause. Zjevně mu to ale nepomohlo.

Vaněk jako důvod?

GIBS Lessyho viní ze zneužití pravomocí veřejného činitele a pomluvy. Kvůli obvinění byl proto s okamžitou platností zbaven funkce. Obvinění by se mělo týkat kauzy náměstka krajské zlínské policie Jaroslava Vaňka.

Obvinění z pomluvy má souviset s Lessyho loňským tvrzením, že nynější náměstek šéfa policie Zlínského kraje Jaroslav Vaněk je kryt členem tak zvaného Toflova gangu. Zneužití pravomocí veřejného činitele se pak měl dopustit, když údajně z budovy Policejního prezidia skrze jednu ze svých podřízených vynesl materiály ze spisu úřadu vnitřní kontroly, opět související s propojením Jaroslava Vaňka s členem Toflova gangu Rudolfem Setvákem.

Lessy: Byla to poprava

Sám Lessy ale podle svých vyjádření stíhání považuje za nesmyslné a hodlá se dál bránit. Pro Lidové noviny dokonce naznačil, že jde o účelovou popravu od vládní koalice: "Překvapuje mě, že sotva jsem převzal zahájení trestního stíhání, tak do 30 minut jsem dostal odůvodnění, proč končím. Bylo téměř identické. Ministr tak musel vědět, co je v záznamu o trestním stíhání." Nyní je postaven mimo službu a není tak už policistou.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Šulcová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI: Žádat o dotaci na testování vzorků potravin mohou jen nevládní organizace

14:15 SZPI: Žádat o dotaci na testování vzorků potravin mohou jen nevládní organizace

Reakce SZPI na reportáž TV Prima ze dne 16. 10. k tématu dvojí kvality potravin