Okamura podá ve čtvrtek stížnost proti prezidentské volbě. Chce dokázat, že nic nefalšoval

25.12.2012 20:21

Tomio Okamura svůj boj o prezidentské křeslo nevzdává. I když byl Nejvyšším správním soudem ze seznamu kandidátů vyškrnut, do boje se chce vrátit znovu. Stížnost na postup NSS chce podat k Ústavnímu soudu ve čtvrtek v devět hodin ráno v podatelně soudu v Brně.

Okamura podá ve čtvrtek stížnost proti prezidentské volbě. Chce dokázat, že nic nefalšoval
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tomio Okamura.

Okamura o svém záměru podat ústavní stížnost informoval již minulý týden. Vadí mu prohlášení předsedy volebního senátu NSS Vojtěcha Šimíčka. Podle Okamury zpochybnil pravost údajů na některých petičních arších, které odevzdal Okamurův volební tým. Šimíček řekl, že některé archy byly celé smyšlené, jména a identifikační údaje byly vyplněny jednou rukou.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

"Mám nyní jen dvě varianty: rezignovat a nechat na sobě lživé obvinění, že jsem si falšoval petiční archy, anebo obhájit sebe a desetitisíce lidí, kteří mi projevili důvěru svým podpisem," řekl minulý týden Okamura podle serveru Novinky.cz. "Nezbývá mi než požádat Ústavní soud rozhodnout o tom, zda jsem v právu já, nebo stát, který podle mého pošlapává základní práva občanů," uvedl. Podle něj jsou podpisy na arších pravé.

OutStreamVideoPlayer

Samková si také bude stěžovat, Dlouhý vyčkává

Podání stížnosti avizovala i advokátka Klára Samková, podle níž je právní úprava přímé volby protiústavní. Samková potřebnou padesátitisícovou hranici při sběru podpisů vůbec nepřekročila. Naopak další z vyřazených kandidátů Vladimír Dlouhý, který potřebnou hranici podpisů původně překročil, nyní stížnost k Ústavnímu soudu podat nechce. Pokud ale budou volby odloženy, takový krok by zvážil. Stížnost k Ústavnímu soudu už podal Jiří Kesner z Kolína, jehož ministerstvo vnitra pro přímou volbu prezidenta nezaregistrovalo.

Domáhá se toho, aby se mohl volby zúčastnit, přestože vnitru předložil petiční archy s pouhými 54 podpisy. ÚS se zabývá také stížností Zbyška Dřevojana ze Znojma, jenž požádal soudce o přezkoumání právní úpravy přímé volby prezidenta. První kolo první přímé volby českého prezidenta je naplánováno na 11. a 12. ledna 2013, případné druhé kolo by se konalo 25. a 26. ledna. Funkční období dosavadního prezidenta Václava Klause končí 7. března 2013. Ústavní soud teoreticky může rozhodnout o odkladu voleb, aby mohl posoudit ústavnost právní úpravy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČD přijaly po zásahu ombudsmanky nová opatření týkající se přepravy asistenčních psů

16:30 ČD přijaly po zásahu ombudsmanky nová opatření týkající se přepravy asistenčních psů

Na ombudsmanku se obrátila žena se zdravotním postižením, která je po úraze na invalidním vozíku. Ve…