Onderkovy hodiny za 12 milionů: Místní jim říkají falus i hůře

22.09.2010 21:01

Na Náměstí Svobody vyrostl nový monument. A ne ledajaký. Je z černého kamene, vyhlíží jako věc, která přicestovala odkudsi z jiné dimenze a i když má docela obyčejný název - hodiny, připomíná vše jiné než časový stroj. A vyvolává ostré dskuze.

Onderkovy hodiny za 12 milionů: Místní jim říkají falus i hůře
Kolik je hodin, se na moderním orloji (na snímku nahoře) vlastně ani přesně poznat nedá. A to je také nejčastější kritika, která se spolu s cenou dvanácti milionů za zajímavou prapodivnost nejčastěji snáší na hlavu brněnské radnice, v jejímž čele stojí Roman Onderka za ČSSD. Ostatně - Onderkův pomník je i jedno z nejjemnějších přirovnání, které se futuristické umělecky ztvárněné časomíře už po pár dnech provozu dostalo. Ostatní přezdívky včetně falusu jsou natolik vulgární, že se ani nedají reprodukovat.

Ovšem ne všichni orloj zatracují. „Lidé nemají pochopení pro moderní věci a v Brně už vůbec ne. Ale i tady si zvyknou," tvrdí sedmadvacetiletý Lukáš, kterému se funkční skulptura líbí a s nadšením čekal stejně jako desítky převážně mladých lidí na jedenáctou dopoledne.

V ten okamžik se totiž podle pověsti v z doby obléhání Brna Švédy ve městě odbíjí poledne (kvůli zmatení nepřítele) a i kamenný orloj tak svérázným způsobem v jedenáct činí. Právě v tu dobu vypustí ze svých nejvyšších pater jen jedinkrát za den ocelovou kuličku, která skončí v jednom ze čtyř otvorů ve spodní části. Nikdy se předem neví, který otvor to bude. Kdo ji však chytí, může si ji nechat.

„Je pravda, že kritika na to, že na nových hodinách nelze rozeznat přesný čas, je velmi častá. Ovšem na původních orlojích bylo odečítání času také nelehkou záležitostí," hájí „radniční" orloj mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Sochy jako politický nástroj

Nejen kontroverzní orloj, ale i další brněnská novinka - socha Spravedlnost (na snímku dole) před Nejvyšším správním soudem, kterou také nechala vytvořit radnice jako součást nákladné rekonstrukce centra města, má už po pár dnech hanlivé označení. Nejčastěji se jí říká exekutor zabavující bidet.

Také tuto kašnu slibují odstranit někteří kandidáti usilující o post v komunálních volbách. Ovšem zda by tak v případě zvolení skutečně učinili, to je ve hvězdách. Nejen proto, že ne všichni moderní architekturu zatracují, ale i proto, že vytvoření každého díla má svoji právní stránku včetně schvalovacích postupů. A odstranit je není tak jednoduché jako to slíbit. A že není na orloji vidět, kolik je hodin? Na to si klidně můžete, podobně jako kdysi naši předkové u vrby, stěžovat třeba u exekutora zabavujícího bidet.

Foto: autor

Více:
Paulczynski: Pyj, nebo vibrátor?
Brno: Podle průzkumu komunální volby vyhraje ČSSD 
Onderka zuří. Jeho klip s buldočkem unikl na veřejnost dříve
Krásný muž nemá lhát, obvinil v rozhlase Onderka moderátora

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Martin Šimák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…