Osteoartróza – civilizační nemoc

26. 3. 2010 14:00

Každý člověk touží po dlouhověkosti, ale zároveň by rád prožíval kvalitní život i ve vysokém věku. A k němu patří samozřejmě pohyblivost. Jenomže podle posledních průzkumů trpí jen v Evropě každý pátý člověk nějakými kloubními obtížemi.

Osteoartróza – civilizační nemoc
Foto:
Popisek:
reklama
Pokud pomineme vrozené vady a poúrazové stavy, pak nejčastější příčinou bolestí kloubů je osteoartróza, často označovaná zkráceně jako artróza. Jedná se o degenerativní prvotně nezánětlivé kloubní onemocnění, jehož příčina dodnes nebyla jednoznačně objasněna. 

Osteoartróza je do jisté míry fyziologický proces, kdy dochází ke snížení kvality kloubní chrupavky jejím stárnutím a opotřebením. Jen u nás můžeme prokázat jisté známky artrózy přibližně u 80 % lidí starších padesáti let, příznaky pokročilejšího stádia onemocnění pak u více než 90 % lidí starších sedmdesáti let. Každým rokem je v České republice voperováno přes dvacet tisíc endoprotéz, a to hlavně kyčelního a kolenního kloubu.

„Jedná se o nejčastější onemocnění kloubů. Přesněji řečeno jde o onemocnění kloubní chrupavky, kdy zprvu dochází pouze k biochemickým změnám a ztrátě vody, následně pak k opotřebení a postupné její ztrátě. To se u pacienta projeví zvýrazněním bolestí, omezením rozsahu pohybů a postupným vznikem deformity kloubu. Tu navíc doprovází i oslabení vazů a svalstva“ vysvětluje MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol. „Choroba není primárně zánětlivá, ale může při dekompenzaci procesu pod obrazem zánětu probíhat. Tvorbou kostních nárůstků dojde v krajním případě až k úplné ztuhlosti kloubu.“

Ve zdravém stavu obsahuje chrupavčitá tkáň velké množství vody, avšak spolu se stárnutím těla se zpomaluje činnost buněk (chondrocytů), obsah vody se snižuje, dochází k porušení vazeb na molekulové úrovni a dosud hladký povrch chrupavky mění svoji strukturu. Nejčastěji jako první trpí „nosné“ klouby – kyčle, kolena a hlezenné klouby(oblast kotníků). 

Víte, že...

  • jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu
  • v našem těle máme téměř 180 kloubů
  • na povrchy kloubů dolních končetin je vyvíjen tlak, který převyšuje čtyřnásobně váhu lidského těla
  • osteoartróza se vyskytuje více u žen v důsledku změn v organizmu po menopauze

 

Správná péče

Začít se zajímat o své klouby v momentě, kdy se objevují bolest a  deformita, je už pozdě. Musíme se o ně starat po celý život, třeba tím, že si dlouhodobě udržujeme optimální váhu. Jednostranná zátěž a chybná technika cvičení, dlouhodobé a nadměrné zatěžování u profesionálních sportovců nebo u lidí s povoláním jako jsou horníci a třeba tanečníci vede také k jejich většímu ohrožení. Sedavé zaměstnání, minimální pohyb a stres jsou druhým extrémem se stejným důsledkem.

 

Výživa kloubů

Kosti, chrupavky a šlachy potřebují dostatek vitaminů, minerálů a kolagenu. Z přírodních látek se doporučuje užívat rybí tuk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Není však vhodný pro lidi, kteří mají zvýšenou srážlivost krve.

Na trhu je ale k dispozici mnoho kloubních přípravků, volně prodejných jako doplňky stravy. Pro orientaci v jejich výběru je dobré vědět, že důležitými stavebními materiály pro klouby jsou kromě kolagenu i specifické polysacharidy glukosamin, chondroitin a sirná sloučenina MSM nezbytná pro tvorbu vazeb kolagenu a ke stavbě a funkci na buněčné úrovni. Kombinaci těchto účinných látek obsahuje například přípravek Proenzi 3.

V posledních letech byla ve studiích u pacientů s osteoartrózou středního a těžšího stupně prokázána vyšší účinnost u přípravků se složením jako právě Proenzi, které nabízí více účinných látek ve vzájemné kombinaci oproti preparátům obsahujících pouze jedinou účinnou složku. Charakteristický je pozvolný nástup účinku (6-8 týdnů) a jeho přetrvávání po 2-3 měsíce po ukončení užívání.

 

Autor: Eva Pavlatová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Redakce

reklama


Další články z rubriky

Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

22:29 Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

ČTÚ vydal brožuru s podrobným přehledem pro všechny spotřebitele, kteří si chtějí ověřit, zda jim je…