Peake hlásí: Je tu nová šance. Posekáme korupci, dojdeme až k hlavě

28.03.2013 4:35

ROZHOVOR Se vznikem specializovaného protikorupčního útvaru státního zastupitelství počítá návrh zákona o státních zastupitelství, který by měl v příštích týdnech předložit vládě ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Vicepremiérka Karolina Peake o předloze, kterou připravoval už exministr Jiří Pospíšil a která měla původně platit už od letošního roku, ParlamentnímListům.cz řekla, že specializace žalobců by měla být dalším významným krokem v boji s korupcí.

Peake hlásí: Je tu nová šance. Posekáme korupci, dojdeme až k hlavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generální štáb. Ještě netušila, že ji odpoledne premiér odvolá

K čemu by mělo zřízení speciálního protikorupčního útvaru státního zastupitelství přispět?

Každá specializace znamená, že takový útvar má specializované pracovníky a lidi, kteří nabírají zkušenosti právě tím, že pracují na určitém typu problémů. Specializace má velký význam a funguje v mnoha zemích. Já jsem se zúčastnila velmi zajímavé diskuse v Senátu, na které vystoupila ministryně spravedlnosti z jedné ze skandinávských zemí. Z diskuse jasně vyplynulo, že všude se specializovaný protikorupční útvar vyplatil. Pokud jeden tým pracuje na jednotlivých případech, vidí také potom mezi nimi různé návaznosti. Pokud bych měla použít termín, který nepoužívám ráda, ale občas se používá, tak je to chobotnice, která je rozlezlá všude možně v celé struktuře a její chapadla končí na různých místech. A my mnohdy horko těžko usekáváme konečky chapadel, ale nemůžeme se dostat k té hlavě. Myslím, že speciální protikorupční úřad právě tím, že spojitosti může dávat dohromady, by se mohl dostat po těch chapadlech výš.

Zatím se státnímu zastupitelství nedařilo odhalovat souvislosti mezi jednotlivými případy, když šlo o takovou chobotnici?

Myslím, že v tomto volebním období se už ukázalo nějaké uvolnění. Nezáleží jen na tom, jestli ten útvar existuje nebo ne, ale i na tom, jak státní zastupitelství funguje. Myslím, že od chvíle, kdy do funkce nastoupil nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, se rozhýbala všechna státní zastupitelství. Je to vidět i na tom, kolik korupčních kauz se dnes řeší. Přesto si myslím, že specializace bude dalším významným krokem dopředu.

Jakými konkrétními kauzami by se měl specializovaný útvar zabývat? Všemi korupčními případy nebo jen těmi, kdy půjde o mnohamilionové škody?

Nejsem přesně seznámena s konečným paragrafovým zněním zákona, nevím, jak to nakonec ministerstvo spravedlnosti pojalo. Pokud vím, na Slovensku se protikorupční prokuratura zabývá veškerou korupcí, to znamená i drobnými úplatky. Já bych byla pro to, aby se tento speciální útvar, a myslím, že to je i v plánu ministerstva spravedlnosti, zabýval až tou větší korupcí od nějaké vyšší hodnoty.

Stále platí, že v souvislosti se zřízením nového útvaru mají být zrušena Vrchní státní zastupitelství?

Ano, vznikem tohoto úřadu mají být zároveň zrušena Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci.

Budou plnohodnotně nahrazena, když se specializovaný útvar bude zabývat jen korupcí?

Samozřejmě část agendy vrchních státních zastupitelství přejde na krajská státní zastupitelství nebo na Nejvyšší státní zastupitelství. Není to tak, že by veškerou agendu vrchních státních zastupitelství převzal tento nový útvar.

Znamená to, že když současně se vznikem jednoho nového útvaru zaniknou dva další úřady, stát ušetří nebo alespoň nevydá víc peněz na novou strukturu státních zastupitelství? Nebo se počítá se zvýšením nákladů na zřízení nového útvaru?

Pokud vím, drobný nárůst tam je. Nicméně si myslím, že nárůst je naprosto adekvátní tomu, jaké očekáváme výsledky. Myslím, že obecně vůli bojovat s korupcí, ale i třeba chránit životní prostředí nebo jiné priority vlád, které mají své funkční období, je vidět také podle toho, kolik peněz na to poskytnou. Je sice hezké říci, že přijmeme zákon, ale peníze na to žádné nedáme. Samozřejmě že specializovaný protikorupční útvar by měl být také dobře zaplacen, aby jeho zaměstnanci byli dostatečně zajištěni. Budou pod značným společenským drobnohledem, měli by si udržovat velmi omezené společenské vztahy, aby se sami nedostávali do žádných nevhodných vazeb, a to na ně i jejich rodiny bude klást určité nároky, které by jim měly být nahrazeny.

Vím, že je asi předčasné, když není ještě ani schválen zákon, hovořit o personálních otázkách. Ale obecně se předpokládá, že vedením specializovaného protikorupčního útvaru bude pověřena dosavadní vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Můžete to potvrdit?

To opravdu nevím. Zatím je na to ještě příliš brzy. Paragrafové znění zákona ještě nebylo ani na vládě. Očekávám ho tam během nejbližších týdnů. Personální otázky budou v první řadě věcí nejvyššího státního zástupce a ministra spravedlnosti.

Hodně se diskutovalo o tom, kdo bude jmenovat v budoucnu nejvyššího státního zástupce i šéfa protikorupčního útvaru. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dokonce uvažoval, že by oba mohl jmenovat prezident. Už je to vyřešeno?

Nebude to prezident. V posledním návrhu zákona to bylo tak, že na návrh nejvyššího státního zástupce jmenuje šéfa speciálu ministr spravedlnosti. V případě nejvyššího státního zástupce by měla zůstat současná praxe, že ho jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: V Brně lákají na očkování limonádou

22:33 Jihomoravský kraj: V Brně lákají na očkování limonádou

Na 500 kusů Richardovy limonády předal v pondělí 2. srpna 2021 hejtman Jan Grolich v očkovacím centr…