Petr Hartman: Vláda chce propagovat důchodovou reformu

18.04.2013 12:29

Do konce června se musí lidé starší 35 let rozhodnout, zda vstoupí do tzv. druhého pilíře v důchodovém systému. Pokud tak učiní, nemají šanci ho opustit. Musí tudíž dobře zvážit, zda se jim takovýto závazek vyplatí.

Petr Hartman: Vláda chce propagovat důchodovou reformu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na nábřeží u Vltavy - ilustrační foto

 

Tím, že při vyvedení části prostředků z průběžného systému bude člověk do něj přispívat o něco méně, se to odrazí v nižší penzi. Na propočtech pak záleží, zda to dostatečně vynahradí očekávaný příjem z penzijních fondů. Přitom momentálně lze jen těžko odhadnout, jakým způsobem se budou vyvíjet v budoucnosti příjmy, zda si člověk vůbec udrží zaměstnání a jaká bude výše státem zaručených penzí za dejme tomu dvacet let.  
 
Z průzkumů veřejného mínění lze vyčíst, že většina veřejnosti novému systému příliš nerozumí a zároveň mu nedůvěřuje. K takovémuto postoji přispívají výroky představitelů sociální demokracie. Na veřejnosti opakovaně slibují, že po nástupu k moci důchodovou reformu v současné podobě zruší. Má-li však mít smysl, neměla by se pravidla měnit. V neposlední řadě je potřeba, aby do tzv. druhého pilíře vstoupilo co nejvíc lidí. Jinak jeho vznik nepomůže vyřešit v horizontu několika let potíže s financováním penzí.  
 
Pohled do statistik však příliš optimismu nevzbuzuje. Zájem o tzv. druhý pilíř je zatím velmi malý. Kabinet se momentálně může utěšovat tím, že lidé nechávají rozhodování na poslední chvíli a že těsně před termínem se počet účastníků tohoto typu důchodového spoření dramaticky zvýší. Přispět k tomu mají výroky představitelů vlády, že státem vyplácené penze mohou v budoucnosti klesnout až na polovinu současné hodnoty. Zároveň několik ministrů demonstrativně do tzv. druhého pilíře vstoupí.  
 
Stejný krok učiní i premiér Petr Nečas. Opírá ho jednak o důkladné propočty a také o víru, že levicová vláda by reformu nezrušila, pouze by upravila některé parametry. Teoreticky by to smysl důchodového spoření v tzv. druhém pilíři nemuselo změnit. Stejně věrohodně lze v tuto chvíli tvrdit, že i posun dílčího paramentu může z tohoto typu spoření udělat pro velkou část lidí nevýnosný podnik. Nejlepší propagací důchodové reformy by bylo, kdyby se na ní shodla pravice s levicí.  
 
To se nepovedlo. Proto Česká republika nemá takový důchodový systém, který by byl dlouhodobě neměnný a který by přitahoval davy lidí. Z čehož vyplývá, že má systém, který problémy se stárnutím populace a přiměřenou penzí pro ni neřeší. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…