Pivovary hlásí propad. Přesto pivo podraží

27.10.2010 10:18

Letošní rok je pro výrobce piva nejhorším za posledních dvacet let. Propad pivovarnického trhu dosáhl dvanácti procent. Přesto půjde cena piva nahoru.

Pivovary hlásí propad. Přesto pivo podraží
 

Zdražení oznámila včera síť pivovarů Staropramen. Půllitr tradičního nápoje bude stát zhruba o 40 až 60 haléřů více. Výrobce růst cen hájí zvýšenými náklady na suroviny a energie.

Pokles trhu zaznamenaly pivovary již v lednu tohoto roku, kdy došlo ke zvýšení sazby DPH a spotřební daně a výrobci piva tak museli s cenou nahoru.

Prazdroj zdražení zvažuje

Plzeňský Prazdroj, který zaujímá pětačtyřiceti procentní podíl na trhu, nyní podle Hospodářských novin zdražení svých produktů zvažuje. Právě díky vysokému podílu na pivovarnickém trhu nese vinu na celkovém propadu. Další růst cen produktů by tak mohl zapříčinit ještě hlubší propad.

„ Lednová změna negativně ovlivnila spotřebu piva. Otázku cen nebudeme v tuto chvíli komentovat," sdělil Hospodářským novinám tiskový mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

Lidé kupují lacinější pivo z dovozu

Český trh v poslední době také zaznamenal nárůst dovozu lacinějšího piva do obchodních řetězců. I tak pivovary o zdražování uvažují.

Spotřební daň se v případě větších pivovarů počítá částkou 32 korun za uvařený hektolitr a každý stupeň extraktu mladiny. Vyhláška ministerstva zemědělství ale kategorie piva nedělí podle stupňovitosti, ale zda se jedná o ležák či pivo výčepní.

Trik se stupni: Desítka není desítka

Pivovary díky tomu přišli na trik, jak si daň snížit. Mírně řidší ležák, který se dříve označoval jako dvanáctka, se nyní daní jako jedenáctka. Stejným způsobem se v současnosti vaří tzv. desítka. Způsoby, jakými si pivovary danění ulehčují je ale legální.

Dále:

Pohonné hmoty, alkohol i cigarety budou od zítřka dražší

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kls

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Andrej Babiš a EU: Akce PL protrhla hráz. Sype se to ze všech stran

9:10 Andrej Babiš a EU: Akce PL protrhla hráz. Sype se to ze všech stran

ANKETA Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve svých tweetech rázně hájil premiéra Babiše. „Za vším hledej…