Podmínky pro odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi se asi zmírní

13.12.2011 19:31

Podmínky pro odškodnění potomků českých občanů za nemovitý majetek, který museli nechat na Podkarpatské Rusi, se možná během příštího roku zmírní. Sněmovna dnes v prvním kole podpořila návrh Senátu prodloužit lhůtu jako jednu z podmínek pro odškodnění.

Podmínky pro odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi se asi zmírní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den otevřených dveří ve sněmovně

Platný zákon neumožňuje dosáhnout na odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo období mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939. Kvůli tomuto termínu na odškodnění nedosáhlo asi 200 z 600 žadatelů, uvedl za autory novely senátor a historik Tomáš Grulich (ODS). Horní komora na jeho podnět navrhla lhůtu rozšířit na období od podpisu mnichovské dohody až po odevzdání území někdejšímu Sovětskému svazu, tedy od 29. září 1938 po 29. červen 1945.

210 milionů korun

Zmírnění podmínek odškodnění by státní rozpočet stálo do 210 milionů korun, odhadují autoři novely. Připomínají, že na odškodnění stát původně počítal celkem s jednou miliardou korun, podle dostupných informací vyplatil pouze 127 milionů korun. O odškodnění je možné žádat do konce příštího roku, senátoři navrhují v případě přijetí novely tuto lhůtu prodloužit o rok.

Předloni přijatý odškodňovací zákon se týká lidí, kteří museli někdejší Podkarpatskou Rus, součást prvorepublikového Československa, opustit po jejím zabrání maďarskou armádou v letech 1938 a 1939, nebo po postoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Majetek sice po válce dostali formálně nazpět, kvůli předání území tehdejšímu Sovětskému svazu 29. června 1945 jej ale nestihli převzít. Nyní je území součástí Ukrajiny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probační a mediační služba: Mediátoři na výcviku mediace

20:32 Probační a mediační služba: Mediátoři na výcviku mediace

V prostorách ředitelství Probační a mediační služby proběhla ve dnech 8. – 10. července 2019 závěreč…