Podniky vítají vyjasnění situace kolem sazeb DPH

22.12.2012 6:28

Podniky vítají vyjasnění situace kolem sazeb DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V Ústecké chemičce Spolchemie zvažovali, že kvůli změnám v DPH omezí během ledna dovolené klíčových pracovníků účetního systému. Ti si teď mohou oddechnout. "Je dobře, že to je podepsané už teď, během toho posledního týdne by se to mělo stihnout připravit. A také jsme rádi, že je ohledně DPH jasno," řekla odpoledne ČTK mluvčí chemičky Marie Logrová.

OutStreamVideoPlayer

Možné dodatečné náklady v desítkách milionů korun

Po středečním přijetí daňových zákonů ve Sněmovně se čekalo, jak se zachová prezident. Pokud by se schvalování protahovalo, začala by od ledna platit již dříve přijatá sazba 17,5 procenta a nyní prosazované sazby DPH by zřejmě přišly na řadu až v průběhu roku.

Personálního ředitele skláren AGC Libora Sehnala prezidentův krok potěšil. "Určitě je to pořád lepší, než kdyby se dělala změna až během roku. Je to tedy dobrá zpráva, ale trochu ji přebíjí, že celá změna DPH se prostě udělala na poslední chvíli a příliš pozdě," řekl. Kvůli DPH se firma obávala, aby byla schopna odběratelům vůbec od ledna správně fakturovat. Poslední prosincový týden bude podle Sehnala proto hektický.

Možné dodatečné náklady v desítkách milionů korun očekávali například mobilní operátoři, kteří se ještě do dnešního dne museli chystat na oba lednové scénáře, tedy na sazbu 17,5 procenta nebo 21 procent místo dosavadních 20.

Prezident přinesl jistotu

Telefónica nový ceník, který vychází ze sazby 21 procent, zveřejní na svých stránkách ještě dnes. Podle mluvčího Hany Farghaliho část tarifů zůstane po započtení daně stejná jako dosud, u některých se změní minutové hovorné nebo měsíční paušální poplatek.

Zvýšenou DPH u většiny tarifů do ceny zahrne T-Mobile. "Základní cenu bez DPH tedy operátor sníží tak, aby koncová částka zůstala pro zákazníky stejná," uvedl mluvčí Jiří Janeček. U nejpoužívanější předplacené Twist karty Našim ponechá koncovou cenu včetně DPH beze změny.

"Jsme velmi rádi, že prezident do situace vnesl jistotu, můžeme nyní pracovat již jen s jedním scénářem, což nám výrazně zjednoduší práci," uvedla mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

12:12 Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU

KAUZA Idiotský nápad. To řekl údajně hlavní opozičník Arsenij Jaceňuk, když ho velvyslanec EU na Ukr…