Poláci jsou silnější než Češi. Ti si pletou elity a celebrity, míní Gabal

19.04.2010 11:29

To, že Poláci museli překonat katyňský masakr i další tragické události je podle sociologa Ivana Gabala posílilo. Češi jsou oproti nim slabí.

Poláci jsou silnější než Češi. Ti si pletou elity a celebrity, míní Gabal

Sociolog Ivan Gabal se domnívá, že polská tragédie velmi silně zasáhla do chodu polského státu. "Prezident, vedení armády i šéf centrální banky, kteří při tragédii zahynuli, mají v Polsku specifický význam," uvedl Gabal pro týdeník Respekt.

Lech Kaczyński podle něj aktivně oblivňoval vnitří politiku země a reprezentoval polský zájem a autonomii vůči Západu i Rusku. Zhroucení státu ale podle Gabala nepřichází v úvahu. "Jde ale o tvrdý zásah," říká.

Poláci Katyni překonali

Na rozdíl od Čechů jsou podle něj Poláci schopni v klíčových otázkách národní obrany nalézt řešení složitého problému. "I když čelili dvoustrannému útoku Rusů a nacistického Německa, jejcich důstojníci byli hromadně zmasakrováni v Katyni, dokázali to překonat," říká Gabal s tím, že v havárii letounu, při níž minulou sobotu zahynula téměř stovka polských státníků a vysokých funkcionářů, je historické trauma a symbolika.

"Mají daleko silnější emoce, pokud jde o pocit spoluzodpovědnosti a pokud jde o osud země a ty, kteří se o něj starají," myslí si sociolog.

"Dost často si tu pleteme elity s celebritami," myslí si Gabal. "Zatímco celebrity jsou populární, eltiy jsou definované autoritou, uznáním, respektem a vlivem," dodává.

Havel byl výjimečný

Podle sociologa existuje v Česku velmi uzavřený politický život a malý průnik mezi akademickými, kulturními a uměleckými elitami na jedné a politickými na druhé straně. "V tom byla výjimečná role Václava Havla, který tyhle dva světy dokázal spojovat," myslí si Gabal.

Více čtěte:

Strejček (ODS): Polské prokletí - Katyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skryté vzkazy rozhovoru Andreje Babiše s Korantengem. A drsný vývoj, když zhasly kamery

4:44 Skryté vzkazy rozhovoru Andreje Babiše s Korantengem. A drsný vývoj, když zhasly kamery

Ještě snad ani neskončil rozhovor Andreje Babiše s Reyem Korantengem na TV Nova, když se internetem …