Pospíšil: Zákon má posílit ochranu obětí trestných činů

11.07.2011 11:19

Oběti trestných činů budou mít lepší možnosti, jak se dočkat ochrany. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by totiž chtěl, aby za rok a půl poškození mohli žádat náhradu morální a nemajetkové újmy mimo trestní řízení. Umožnit to má novela zákona o obětech trestných činů, kterou dnes Pospíšil představil.

Pospíšil:  Zákon má posílit ochranu obětí trestných činů
Právní úprava, kterou přináší novela zákona obětech trestných činů, například rozšiřuje práva obětí na poskytnutí peněžité pomoci od státu.

Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila si nový zákon klade za cíl mimo jiné sjednotit současnou roztříštěnou právní úpravu do jedné normy. Úřad podle něj při jeho přípravě úzce spolupracoval s neziskovými organizacemi, které se zabývají ochranou lidských práv. Například s Bílým kruhem bezpečí. Tyto organizace budou moci poskytovat psychologickou pomoc.

Zřídí se také institut důvěrníka, kterým může být příbuzný nebo blízký člověk oběti. Návrh prý lépe definuje právo obětí na informace a na individuální přístup. Nově se také upravuje právo na bezplatnou pomoc. Návrh ministerstva spravedlnosti prý inspirovalo Německo a Švýcarsko.

Pro zlepšení postavení obětí ministerstvo před nedávnem připravilo také novelu trestního řádu, kterou na konci června podepsal prezident Václav Klaus. Na jejím základě budou moci poškození žádat náhradu morální a nemajetkové újmy již v trestním řízení. Doposud se musejí oběti obracet na civilní soudy se žalobou na ochranu osobnosti. Této možnosti však nevyužívají příliš často.

„Během léta proběhne připomínkové řízení a poté zákon odešlu do vlády. Rád bych, aby byl projednán ve sněmovně tak, aby mohl platit od 1. ledna 2013," dodal k zákonu Pospíšil.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…