Povýšení Jakuba Železného v ČT: Odměna, nebo trest za prostořekost?

21.2.2012 7:03 odp.

Politický redaktor České televize Jakub Železný sice z televizní obrazovky nezmizí, během března se ale zřejmě začne objevovat ve zcela jiné roli než dosud. Jde prý o trest za jeho prostořekost.

Povýšení Jakuba Železného v ČT: Odměna, nebo trest za prostořekost?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Železný

Moderátor a investigativní reportér České televize Jakub Železný dostane zřejmě pěkně přes prsty. Z atraktivní pozice politického komentátora bude od března přeřazen na práci "čteče zpráv". Ač i tato pozice je vnímána jako atraktivní, pro novináře to je trest. I přesto, že změna jeho pracovní náplně bude prezentována jako výsledek úspěšného konkurzu.

Podle zdroje ParlamentníchListů.cz jde de facto o trest za to, že byl Železný příliš dotěrný v úvodním rozhovoru s tehdy čerstvým ředitelem Petrem Dvořákem. Dostal tak "trafiku", kterou nebylo dost dobře možné odmítnout.

Otravný Železný. Ukliďte ho

Podle mediálního odborníka a Železného známého, Jiřího Mikeše, může být novinářův "přesun" výsledkem politických tlaků. "Je možné, že veřejnoprávní televize vyhověla politikům, ti se shodli, že je pro ně otravný, chce se skutečně dopátrat pravdy, je otravný. To se mnohým z nich nelíbí," řekl ParlamentnímListům.cz. "Je známý jako tvrdý novinář, to může být někomu trnem v oku," dodal.

Pokud se prý dostal i do sporu s šéfem TV, je postup logický. "Říká se: koho chleba jíš, toho píseň zpívej," řekl redakci Mikeš s tím, že Železný nemusí zoufat. Může se prý domluvit s některým z investigativních týdeníků. "Třeba s Respektem, tam by se mohl vyřádit," uzavřel odborník.

Šámal: Tlaky? Hloupost

Exšéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal ale informace, že by za Železného přesunem měly být zákulisní tlaky, popírá. "Hloupost. Ale až nebetyčná," řekl ParlamentnímListům.cz.

Místopředseda Rady ČT Jiří Kratochvíl redakci sdělil, že do personálních otázek instituce nelze zasahovat. "Jestli on na to místo jde, tak je to jeho věc. My nemáme pravomoci do toho zasahovat," uvedl pro ParlamentníListy.cz Kratochvíl. 

Jaro ukáže

Nová mluvčí ČT Michaela Fričová redakci pouze potvrdila, že Železný je jedním z těch, kdo prošel kamerovými zkouškami na post nového moderátora večerního TV zpravodajství. "Zatím nebudeme sdělovat žádné závěry, učiníme tak v průběhu jara," řekla ParlamentnímListům.cz.

Jakub Železný pracuje v médiích už řadu let. Od roku 1993 působí v Českém rozhlasu. Začínal na rozhlasové stanici ČRo3 Vltava, odkud v roce 1994 přešel na stanici ČRo1 Radiožurnál, kde působí jako moderátor zpravodajství. S českými televizemi spolupracuje od roku 1997. Spolupracoval také s TV Nova na sportovním vysílání.

Koncem 90. let také pracoval v TV Prima s vlastním publicistickým pořadem K věci! Od roku 1999 vystupuje i v České televizi, pro kterou od roku 2002 připravoval diskusní pořad Špona. V České televizi uváděl pořad Dobré ráno s Českou televizí. Nyní působí jako politický redaktor zejména na kanále ČT24.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…