Přímá volba prezidenta? Odborníci jsou stále proti

8. 5. 2011 8:41

Přímou volbu prezidenta jako první prosazovali komunisté. Od té doby se toto téma pravidelně vrací v nejrůznějších diskusích o Ústavě. Odborníci ovšem míní, že prezident volený přímo občany by na naší politickou scénu vnesl jen více konfliktů.

Přímá volba prezidenta? Odborníci jsou stále proti
O přímé volně prezidenta občany se v naší zemi mluví od Sametové revoluce. Zajímavé je, že jako první s návrhem na přímou volbu přišli komunisté, kteří se prostřednictvím přímé volby chtěli pokusit zabránit zvolení Václava Havla prezidentem. V současné době máme k zavedení přímé volby prezidenta republiky asi nejblíže. V programu ji mají všechny parlamentní strany. Odborníkům se však přímá volba nezamlouvá. Informaci přinesl server Novinky.cz

Vzorné kladení věnců

Skutečností je, že z hlediska pravomocí je role prezidenta republiky spíše formální. Často se o naší hlavě státu mluví především jako o kladeči věnců. Co tedy bude obsahem případné předvolební kampaně před samotnou přímou volbou? Spor o to, kdo věnce bude klást lépe?

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Politolog Tomáš Lebeda Palackého univerzity v Olomouci vidí zásadní slabiny české politiky někde jinde. „Hlavní problém jsou spíše nestabilní vlády, a to od roku 1996 do roku 2008. To je reálný problém. Nebezpečí nestability je nyní zažehnáno a my řešíme prezidenta. Právě přímá volba to může ještě jednou nabourat. Přímo zvolený prezident bude moci oslabovat vládou zvolenou nepřímo," uzavírá námitky Lebeda.

SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta

Politologové se shodují, že politikové chtějí v době nepopulárních reforem sklidit alespoň nějaké body a vyjít vstříc veřejnému mínění. Někteří to označují přímo za populismus, nebo alespoň nedostatek odvahy postavit se otevřeně proti.

Politolog Zdeněk Zbořil také připomíná slova tvůrce americké ústavy Benjamina Franklina: „Veřejné mínění často není vůbec veřejné, a ještě častěji není ani míněním".

Související:

Strejček (ODS): Proč jsem proti přímé volbě prezidenta

Přímá volba prezidenta se zasekla. Na milostech

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC do roku 2022 dokončí rekonstrukce více než osmdesáti nádražních budov

19:27 SŽDC do roku 2022 dokončí rekonstrukce více než osmdesáti nádražních budov

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) intenzivně připravuje rekonstrukce a opravy dalších výpravní…