Profesor Keller: Máme hloupé politiky, i v ČSSD

30.3.2011 7:02 dop.

Snižováním daní umožňují politici zahraničním vlastníkům českých firem odvézt si deset miliard korun zisků do zahraničí. Podle sociologa a publicisty Jana Kellera to může dopustit jen uplacený a nebo hloupý politik. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Keller se zamyslel nad tím, nakolik je levicově zaměřeným.

Profesor Keller: Máme hloupé politiky, i v ČSSD

Současná vláda usilovně pracuje na úsporných opatřeních a reformách, které si podle ní kladou za cíl do budoucna snížit schodkové rozpočty a zadlužení ČR. Keller je k těmto konkrétním snahám skeptický.

Zahraniční firmy vydělají, zaplatí to střední vrstvy

Za jeden ze základních problémů považuje Keller snižování příjmů státu. „V současné době jsme zemí, která má jednu z nejmenších složených daňových kvót v Evropě. To znamená, pojistné a daně, když se spočítají od fyzických a právnických osob, tak to dělá zhruba 33 procent hrubého domácího produktu (HDP). Průměr v Evropě je 39 procent HDP," konstatoval.

"Jsou propočty, že kdybychom tyto daně zvedli o pět procent, čímž by ČR pořád byla jedno procento pod průměrem Evropy, nevznikaly by roční schodky státního rozpočtu," doplnil pro ParlamentníListy.cz Keller.

Pointa? „Strašně se snížil objem vybraných daní, do toho přišla hospodářská krize, tím se vybrané peníze ještě snížily. A vláda v zásadě nevymyslela nic jiného, než zásadně zpoplatňovat střední vrstvy. Teď se budou inkasovat zaměstnanci se středními příjmy a osoby samostatně výdělečně činné. To jsou ještě poslední ovečky ke stříhání," myslí si sociolog.

Psali jsme:
Levicový profesor Keller: Už se nekrade ze státního, bere se lidem
Ransdorf chápe Paroubka: Vláda je horší než Topolánkova. Do ulic!

Uplacení? Nemám důkaz

Viníky tohoto stavu jsou podle něj hloupí politici. „Vím, že zhruba 80 procent klíčových firem je v zahraničních rukou a když se sníží pro firmu o jedno procento daňová povinnost, představuje to nějakých deset miliard zisků, které si tyto firmy odvezou do svých zemí. Politici, kteří jim toto umožňují, jsou buď podplacení nebo hloupí. Já, protože nemám důkazy o tom, že by byli podplacení, tak si myslím, že jsou spíše hloupí," konstatoval Keller.

V té souvislosti vidí uplynulých dvacet let od sametové revoluce jako promarněnou šanci. „Myslím si, že se povedlo jen minimum věcí, které se povést mohlo. Jsme malá země a nemůžeme se ze dne na den stát Švýcarskem. Za první tři, pět let, tu bylo hodně iluzí. Ale od té doby, ať už máme pravicové nebo levicové vlády, tak si myslím, že každá z nich nás od Švýcarska vzdaluje," popsal svůj pohled na věc známý levicově smýšlející sociolog, kterého hojně citují i politici ČSSD.

Pravice stejně jako levice

„Mně sice pravicové vlády vadí víc, ale spousta věcí, která se dělala za Zemana a za Špidly, mi vadila také. I pravice i levice se podepsala na tom, že je z nás montovna zahraničních firem," zamyslel se Keller.

„Co je ale myslím nejhorší a nejzlověstnější z toho předlistopadového, že zase se společnost začíná dělit na oni a my. Spousta lidí, a to i pravicových lidí, nadává na vládu," připomněl sociolog, který se podle svých slov ve své poslední knize Tři sociální světy snaží bránit právě střední vrstvy, v nichž se v poslední době zmíněná skepse šíří.

Levičák? Kdo to ví...

„Ta knížka není obrana proletariátu. Proletariátu už není pomoci. To je obrana středních vrstev, protože ti nahoře už odepsali i střední vrstvy," dodal. V té souvislosti se usmál nad tím, kam má sebe ideologicky zařadit. „Já nevím jestli to je vyloženě levicový postoj. Samozřejmě v Lidových novinách ze mě dělají ultra komunistu. Zase ideolog komunistické strany Heller říká, že nevycházím z marxistických pozic. To máte těžké, člověk se nezavděčí," zasmál se Keller.

Zda je tu nějaká politická síla, která by byla schopna současné problémy řešit, si Keller není jistý. "Já nemám vůbec žádné iluze o sociální demokracii. Jsou tam nejrůznější křídla. Jsou tam osoby, které jsou mi z z celé duše protivné, ale na druhou stranu jsou tam lidé, které nenacházím třeba v TOP 09 nebo ODS, tedy lidé, o kterých si myslím, že snad fakt možná ještě jde o ten celonárodní zájem. Možná se ale mýlím, nevím," zamyslel se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Keller.

Uvidíme, jestli se mýlím

„Uvidíme až vyhrají volby se svými pětačtyřiceti procenty a jestliže jejich první slova budou, že už nebudou dále slídit a vyšetřovat nějakou korupci a že sníží zahraničním firmám daně, tak poznám, že jsem se spletl," uzavřel skepticky Jan Keller.

Foto: : autor

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedna Babišova věta rozzuřila odpůrce nejvíc. Převratná štace obytňáku

11:12 Jedna Babišova věta rozzuřila odpůrce nejvíc. Převratná štace obytňáku

Kýbl plný rajčat pod dozorem policie. Ohlušující pískot, křik a silné trumpety. Středočeská Unhošť n…