Protikorupční policie požádala Senát o vydání Lajtocha. Škromach pro

23. 6. 2011 17:58

Protikorupční policie požádala horní komoru parlamentu o zbavení imunity a vydání k trestníjmu stíhání senátora a přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Informovala o tom dnes Česká televize (ČT).

Protikorupční policie požádala Senát o vydání Lajtocha. Škromach pro

Z jakého trestného činu je Lajtoch podezřelý zatím není známo. Protikorupční policie se dříve zajímala o činnost přerovské radnice. 

Osmapadesátiletý Lajtoch je senátorem od roku 2007, o rok dříve se stal přerovským primátorem. Pokud se rozhodnou jeho straničtí kolegové Lajtocha nevydat, o imunitu nepřijde, ČSSD má totiž v Senátu většinu. 

Podezření kvůli působení na přerovské radnici 

Protikorupční policie si letos v březnu vyžádala od přerovské radnice větší množství materiálů včetně kopií majetkových přiznání radních za současné i minulé období. Detektivové se zajímali také o seznam sponzorských darů a veřejné zakázky na stavební práce za posledních pět let. Chtěli také předložit kompletní zápis a usnesení některých schůzí rady města, jednání investiční komise a zastupitelstva města. 

Kriminalisté navštívili přerovský magistrát už loni v listopadu. Odvezli si tehdy materiály, které se týkaly stavby domova pro seniory. Domov byl otevřen v září 2008 a vznikl přestavbou základní školy v ulici Optiky. Jeho cena se proti plánu zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Podle magistrátu ale byla zakázka na jeho vybudování kontrolována. Předloni ji podle tajemníka radnice Jiřího Bakalíka prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad, který žádné pochybení nenašel. V minulosti okolnosti stavby prošetřoval i antimonopolní úřad. 

Poslanecká sněmovna a Senát dosud zbavily imunity 19 poslanců a senátorů. Naopak ve 14 případech je odmítly imunity zbavit, tudíž neumožnily jejich stíhání, které tak bylo navždy zastaveno. 

Škromach by kolegu vydal, ať má šanci se hájit

"Neznám zatím detaily obvinění, ale nemám žádný problém zvednout ruku pro zbavení imunity. Myslím, že i pro senátora Lajtocha bude lepší, když se bude moci obhájit normálně," uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor za ČSSD Zdeněk Škromach.

Zdrženlivěji reagoval další stranický kolega Jiřího Lajtocha senátor Jiří Bis. ,,Musím se nejprve seznámit s detaily. Nemůžete teď po mně chtít rozhodnutí, zda zvednu ruku pro či proti, pochopte," odpověděl redakci Bis.

Při případném hlasování o vydání či nevydání Lajjtocha bude klíčové stanovisko ČSSD, jelikož strana drží v Senátu od loňských voleb nadpoloviční většinu hlasů, i když pouze o jeden hlas.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poche jsou smradlavé nohy ČSSD, které musíme useknout. Radši jezdit na vozíku než shnít.“ Známe atmosféru v ČSSD

11:41 „Poche jsou smradlavé nohy ČSSD, které musíme useknout. Radši jezdit na vozíku než shnít.“ Známe atmosféru v ČSSD

Koaliční krize je patrně u konce. Aspoň prozatím. Potom, co Michal Šmarda sám řekl, že nehodlá být n…