Rathovu chloubu rozbila uklízečka v Šanghaji

09.09.2010 14:14

Exponát Středočeského kraje Pocta iluminaci si návštěvníci výstavy Expo v čínské Šanghaji ani nestačili prohlédnout. Rozbila ho totiž tamní uklízečka. Nejspíše ho shodila koštětem.

Rathovu chloubu rozbila uklízečka v Šanghaji
reklama

Středočeský hejtman David Rath oznámil, že na výstavu Expo 2010 poslali skleněnou sochu s názvem Pocta iluminaci. Dovezl ji tam pracovník úřadu s autorem objektu. Než je však stačili ukázal návštěvníkům, uklízečka sochu omylem shodila. Informuje o tom server Novinky.cz.

„Ještě než se zahájila výstava, tak přišla expozici uklidit tamní uklízečka a zřejmě koštětem výtvor shodila na zem a rozbila. Tvůrce ještě chtěl posbírat střepy a dílo dát zase dohromady, ale uklízečka iniciativně střepy vyhodila do koše," pousmál se hejtman Rath.

Sochu za 17 milionů rozbila uklízečka

Pocta iluminaci byl skleněný objekt, který měl připomínat nedávno zakoupenou knižní malbu z historické knihy. Tu koupil hejtman na londýnské aukci zhruba za 17 miliónů korun.

Dílo vytvořili skláři Jiří Pečinka a výtvarník Antonín Manto Mrnka. Je tam vyobrazen proces těžby zpracování stříbra i s chrámem sv. Barbory. Jednalo se asi o 1,5 metru vysoký artefakt složený z několika pospojovaných kusů. Celý objekt vážil kolem 80 kilogramů.

Více:

Foto:kr-stredocesky.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

4:44 Kauza, která zatřásla republikou i ČSSD, míří do finále. Vlivný podnikatel, Ivan Langer, vysocí policisté… Informace, které jinde nenajdete

Takřka šest let uplynulo od zahájení kauzy Vidkun, kterou v minulosti realizoval Útvar pro odhalován…