Revoluce v Českých Budějovicích. Žebrat budou moci jen studenti

03.12.2011 7:17

Českobudějovická radnice chce vydat vyhlášku, která má omezit žebrání, prostituci i provoz rychlého občerstvení. Zato o omezení alkoholu na veřejnosti radní neuvažují. Definitivně rozhodnout o konečné podobě vyhlášky musí 15. prosince zastupitelé.

Revoluce v Českých Budějovicích. Žebrat budou moci jen studenti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti
reklama
Konec žebráků

Žebrání na ulicích bude zakázáno. Lidé si často stěžují na obtížné bezdomovce, kteří hlavně na Lannově třídě žebrají a otravují lidi. Pak si jdou koupit víno, pivo, nebo třeba okenu.

"Výjimka bude jen pro studenty - maturanty při takzvaném "posledním zvonění". Jinak žebrat bude zakázáno v historickém jádru města, veřejné dopravě, na zastávkách a dalších vymezených místech," řekla pro ParlamentniListy.cz mluvčí města Jitka Welzlová o návrhu vyhlášky.

Prostitutky jen v soukromí

Magistrát chce zakázat i prostituci. Takzvané "horizontální pracovnice" nebudou smět nabízet ani poskytovat své služby na veřejnosti. Přestože prostituce není zásadním problémem Budějovic, chtějí radní i tak tuto formu "služeb" omezit a hlídat dodržování vyhlášky. Pokud chce někdo využívat služeb nejstaršího řemesla, musí si najít night club či privát.

Hladová okna s omezením

Magistrát hce také omezit provoz rychlého občerstvení, tedy takzvaných hladových oken. Picu, hamburgera nebo hranolky si obyvatelé nebo návštěvníci krajského města nekoupí po 23. Hodině před pracovním dnem. Pokud je druhý de svátek, prodlouží se otevírací doba o hodinu.

"S návrhem nesouhlasí provozovatelé pouličního občerstvení. "To je trochu diskriminace. K nám lidi chodí kupovat jídlo i o půlnoci právě proto, že je všude jinde zavřeno a když je otevřené Tesco non-stop, kdo tam může jet?," ptá se obsluha jednoho z hladových oken.

"Důvodem je, že máme stížnosti na noční rušení klidu právě u těchto provozů. Je to jak špatné parkování, tak křik," podotkl primátor města Juraj Thoma (OPB).

Problémy s nočním provozem občerstvení přiznávají i strážníci. Ti řeší výtržnosti, křik a parkování vozidel na místech pro invalidy, i přesto, že řidiči za to hrozí až deset tisíc pokuty.

Hospody třeba nonstop

Zatímco tyto provozy chce magistrát omezit, o omezení provozu barů a restaurací v noci a o víkendech neuvažují. Omezení popíjení alkoholu na veřejnosti pravděpodobně taky neprojde.

Pokud zastupitelé 15. prosince schválí návrh vyhlášky, začne platit 1. ledna 2012. Na její dodržování budou dohlížet strážníci, či pověření pracovníci magistrátu.

Více zpráv z Jihočeského kraje ZDE

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radek Kraus
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

5:55 Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

Clarion Špindlerův Mlýn, hotely Savoy, Bedřiška, Pod Jasany, Start, Amenity, Jelínek, Grand, Lomnice…