Rozeznění v Lidicích se odkládá. Podle pamětníků zlehčuje historii

05.06.2012 16:10

Premiéra unikátního projektu Rozeznění-Lidice 2012 proběhne v plánovaném termínu, tedy dva dny před 70. výročím vypálení Lidic. Místo široké veřejnosti si jej však vyslechnou pouze hosté slavnostního večera a lidé, kteří se na projektu podíleli. Ve své tiskové zprávě to uvedla společnost Sonosféra, která celý projekt připravila.

Rozeznění v Lidicích se odkládá. Podle pamětníků zlehčuje historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uctění památky Heydrichových atentátníků

Na podzim pak, po úpravách a připomínkách místních obyvatel, proběhne obnovená premiéra, po níž bude následovat ostrý provoz. Zájemci tak až do podzimu budou moci nabídku využít jen v omezené míře a po předchozí objednávce. Obyvatelé Lidic jsou s odložením projektu, který měl pomocí tzv. audiodramat připomenout atmosféru Lidic těsně před jejich vyhlazením v roce 1942, spokojeni.

Podle pamětníků projekt zlehčuje historii

Rozhodnutí tvůrců vítá i starostka Veronika Kellerová. Podle ní by totiž spuštění projektu před výročím tragédie nebylo vhodné. "Jsme rádi, že přijali naše připomínky a pochopili, že byly adekvátní," uvedla Kellerová. Podle ní to však neznamená, že je situace klidnější. "Lidé klidnější nejsou, protože jsme stále neslyšeli přepracované audiodrama," řekla Kellerová.

Některým lidickým pamětníkům a jejich potomkům vadí zejména umělecká formu projektu. Podle nich audiodrama zkresluje historii a zlehčuje období heydrichiády a stanného práva, jež předcházelo vypálení vesnice. V díle se jim také například nelíbí, že kombinuje autentické vzpomínky s vymyšleným vyprávěním.

Podle starostky je odsunutí vhodné

Autoři projektu však upozorňují, že právě námitky obyvatel jsou pro ně velmi cenné. "Chceme místním vyjít vstříc, takže to budeme upravovat do září," uvedl pro Mladou frontu Dnes Jan Havlíček ze sdružení Sonosféra.

I proto obdrží všichni návštěvníci, kteří se projektu, ačkoli zatím "nanečisto", zúčastní, dotazník, v němž mohou napsat vše, co se jim na audiodramatech nelíbilo.

"Budeme samozřejmě rádi, když si dílo vyslechnou především místní a pamětníci. Dosud to totiž většina z nich odmítala," uvedla v tiskové zprávě Lenka Faltýnková ze Sonosféry.

Podle starostky je odsunutí vhodné i kvůli blížícímu se výročí. "Nečekali jsme, že z toho bude taková aféra, a mysleli jsme si, že naše pietní vzpomínky budou důstojnější a ne, že budou zakryty tímto velkým problémem," dodala.

Atmosféra těsně po atentátu

Audiodrama mají návštěvníci lidického památníku poslouchat v "chytrém" mobilním telefonu při procházce pietním územím. Fiktivní dialogy evokují atmosféru těsně po atentátu na Reinharda Heydricha, kdy však obyvatelé Lidic ještě nevědí, že zemřel. V dramatu tak nezaznívají tragické scény.

Text napsala česká spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Tereza Semotamová. Autoři vycházeli z výpovědí pamětníků, z materiálů v kronikách i dobového folkloru. Text namluvilo na 60 českých umělců každého věku a stejné množství německých umělců.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

17:05 Nadace ČEZ: Letohrad má bezpečný přechod

Nasvícený přechod pro chodce mají v Letohradě. Přechod u Průmyslové střední školy v Letohradě je dík…