Schwarzenberg s Klausem nesouhlasí: Česko by se nemělo v Evropě izolovat

12.12.2011 16:23

Reakce ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na Klausovo vyjádření o tom, že by se Česko nemělo finančně podílet na záchraně eura, nenechalo na sebe dlouho čekat. Schwarzenberg totiž míní, že Česká republika nemá příliš jiných možností, než pomoc Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) potvrdit. Česko se nesmí v Evropě podle něj izolovat.

Schwarzenberg s Klausem nesouhlasí: Česko by se nemělo v Evropě izolovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Prezident Václav Klaus řekl dnes pro Radiožurnál, že by se Česko nemělo finančně podílet na záchraně eura. Klaus míní, že by to v naší situaci bylo nezodpovědné.

„Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení,“ zmínil Klaus pro Radiožurnál.

Prezident tak reagoval na vyjádření šéfů vládní TOP 09 a opoziční ČSSD, kteří půjčku Česka Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši téměř 90 miliard korun podporují.

Jenže ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se slovy Klause nesouhlasí. Podle něj Česko  nemá příliš jiných možností, než pomoc Mezinárodnímu měnovému fondu potvrdit. Jak ministr zdůraznil, Česko se nesmí v Evropě izolovat.

„Na každý pád bychom neměli býti osamělí v Evropě, pouze po boku Velké Británie. My všichni ostatní okolní státy nesmíme zapomenout. My jsme země uprostřed Evropské unie, máme jako sousedy pouze členy Evropské unie, kdyby ostatní šli jiným směrem, že bychom se měli izolovat. To je pro nás velmi nebezpečná cesta,“ řekl Radiožurnálu Schwarzenberg.

Rozhlas ale připomněl i názor ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž si myslí, že poskytnutí půjčky MMF pro země EU není otázka rozpočtové, ale zahraniční politiky. Podle Kalouska si však vláda má počínat tak – pokud s půjčkou bude souhlasit -  aby se snížila částka, kterou bychom přispívali.

„Z ryze fiskálního hlediska je to vysoce rizikové a nevýhodné. Osobně se domnívám, že si Česká republika může dovolit negativní postoj pouze za předpokladu, že s ním nebude osamocená pouze s Velkou Británií. Pokud by byla osamocená, tak si myslím, že z hlediska zahraničně-politické strategie a zájmů České republiky by byl velký nerozum to zcela odmítnout,“ dodal k tématu Kalousek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…