Senát schválil lepší postavení lidí, kteří si půjčují peníze

31.01.2013 11:23

Senát dnes schválil novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Novela zavádí mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků, či volání na předražené telefonní linky.

Senát schválil lepší postavení lidí, kteří si půjčují peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky

Za nesplnění zákonem uložených povinností bude hrozit až dvacetimilionová pokuta. Takto vysoké pokuty mají mít odstrašující charakter. U licencovaných firem je bude vymáhat Česká národní banka, u ostatních to bude Česká obchodní inspekce. Novelu vláda připravila také kvůli zavedení směrnice EU, která upravuje dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN) úvěru. Podle normy má RPSN mít co možná největší vypovídací schopnost a umožňovat porovnání spotřebitelských úvěrů, u nichž nejsou předem známy všechny parametry.

Senátor Libor Michálek chtěl, aby Senát stanovil strop RPSN na 36 procent. O jeho návrhu se už ale nehlasovalo. Podle novely bude nově věřitel moci poskytnout spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud bude zřejmé, že klient bude schopen úvěr splácet. Norma dále upravuje zajištění spotřebitelského úvěru tak, že nebude moci být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. Za úvěr 20.000 korun už nebude zapotřebí ručit třeba nemovitostí za dva miliony korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probační a mediační služba na Kriminologických dnech

7:33 Probační a mediační služba na Kriminologických dnech

V Ústí nad Labem se ve dnech 21. - 22. ledna 2019 konal sedmý ročník Kriminologických dnů. Konferenc…