Šikana na silnicích? Policistům je to jedno. Tak si stěžujte, doporučují

06.02.2012 13:22

Pokud si myslíte, že vám policisté nemohou zabavit vaše vozidlo, když jste se sami žádného přestupku nedopustili, jste na omylu. Přestože sedíte jako spolucestující, o své auto můžete přijít rychleji, než stihnete říct:“ Pomáhat a chránit.“

Šikana na silnicích? Policistům je to jedno. Tak si stěžujte, doporučují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Škoda Superb

 

Nesouhlasíte s přestupkem? Tak zaplaťte


To si na vlastní kůži vyzkoušela paní Jiřina Kosíková:“ Nikdy bych nevěřila, že se to může stát. Půjčila jsem kamarádovi auto a jeli jsme společně do Znojma. Vozidlo řídil on, já byla spolujezdec.  Byl to jeden z takových těch úseků na silnici, které jsou matoucí, a není jisté, zda-li jste ještě stále mimo obec. Že se něco děje mi došlo, když nás předjížděla policie, abychom zastavili na krajnici.“

Policisté vozidlo paní Kosíkové zastavili a provedli dechovou zkoušku u řidiče vozu. Sdělili mu zároveň přestupek, kterého se měl dopustit za překročení rychlosti. V úseku povolené rychlosti 50km/h, jel 72 km/h. Řidič si nebyl vědom, že by až v takovém rozsahu překročil rychlostní limit, proto požádal policii o předání případu přestupkové komisi.


Standardní postupem by nyní bylo podepsat formulář o nesouhlasu se spáchaným přestupkem a celá věc by se projednala na přestupkové komisi příslušného úřadu. Policisté se však rozhodli vzít právo do vlastních rukou. Vzhledem k tomu, že řidič v minulosti již spáchal dopravní přestupek, kdy přejel plnou čáru, zhodnotili ho jako nedůvěryhodného a rozhodli se na něj uvalit kauci. V praxi to znamená, že místo původní pokuty, chtěli na místě zaplatit 5 tisíc korun českých jako kauci, pro případ, že by se vyhýbal přestupkovému řízení.  Řidič však požadovanou částku neměl u sebe. A to byl pro policisty dostatečný důvod k tomu, aby vozidlo, které ani řidiči nepatřilo, zabavili.


Když nám řidič nezaplatí, zabavíme vaše vozidlo


To se samozřejmě nelíbilo majitelce automobilu, paní Kosíkové:“ Zdůraznila jsem policistům, že auto je moje. Pokud řidič spáchal dopravní přestupek, pak policie musí vyšetřit, případně potrestat pachatele přestupku a ne majitele vozidla. Policisté po mě chtěli, ať řidiče přinutím, aby jim zaplatil kauci, jinak mi vozidlo prostě vezmou. Bylo to sprosté vydírání,“ uvedla Jiřina Kosíková pro Parlamentnilisty.cz.  Dostala se do bezvýchodné situace:“Řidič vozidla u sebe takovou hotovost neměl, i kdyby chtěl, nemohl jim proto takovou částku na místě dát. Několikrát jsem to zdůraznila. Oni však neprojevili sebemenší snahu situaci řešit jinak než na místě v hotovosti zaplatit,“ pokračuje ve svém vyprávění Kosíková.


Dvojí záznam o přestupku


Konflikt mezi posádkou vozidla a policisty se začal přiostřovat. Policie požádala řidiče, aby zajel s vozidlem na odstavné parkoviště. Jakmile je uposlechl, policie okamžitě na kola vozu umístila botičku. Majitelka vozu se nestačila divit:“ Policisté mi celkem arogantně sdělili, že dokud nepřinutím řidiče vozu, aby jim zaplatil 5 tisíc, nikam neodjedu. Pořád dokola jsem vysvětlovala, že auto je moje, nemůžou trestat za přestupek mě, když jsem auto neřídila. To je ale prý už jen můj problém.“ Teploměr ukazoval dva stupně pod nulou a paní Kosíková mrzla v automobilu a přemýšlela komu zavolat:“ Nevěděla jsem, co dělat.  Zavolala jsem svému právníkovi. Ten mi sdělil, že takové jednání se používá v krajním případě, pokud se jedná o zločince. Když policisté zjistili, že hovořím s právníkem, značně znejistili. Požádali řidiče, aby jim na moment půjčil záznam o přestupku. Jakmile ho měli v ruce, odmítli jej vrátit. Prý jej nebudeme potřebovat. Nakonec nám ho dali, ale jednalo se už o úplně jiný papír. V tom původním bylo uvedeno, že řidič jel rychlostní 72km/h. V novém dokumentu byla rychlost vyšší, uváděli až 76 km/h. Policisté následně odjeli a nechali nás v nepojízdném vozu. Věděli, že nemáme hotovost na zaplacení. Kolem auta vždy po několika minutách projeli, asi aby si zkontrolovali, co děláme. Ohromně jich to pravděpodobně pobavilo.“


Policisté: Klidně si stěžujte


Paní Kosíková se však bavila už méně. Začalo být ji nevolno a nevěděla, jak situaci vyřešit.“ Proto jsem zavolala na tísňovou linku policie České republiky. Vysvětlila jsem jim situaci a stěžovali si na chování kolegů. Bylo mi dost ironicky sděleno, ať sepíšu písemnou stížnost. O několik minut později přijeli policisté znovu. Doufala jsem, že nám pomůžou, ale jen se mi vysmáli. Oznámili mi, že vědí, že jsem volala na tísňovou linku. Řekla jsem, že je to pravda, že jsem si stěžovala, protože jejich chování je v rozporu s jejich pravomocemi. Na to mi policista ironicky několikrát zopakoval, ať si klidně stěžuji. Znělo to jako úplný výsměch, jakoby moje stížnost nic neznamenala.“


Nakonec se paní Kosíkové podařilo po šesti hodinách v promrzlém autě sehnat pomoc. Podařilo se ji zajistit odvoz, který dopravil řidiče pro hotovost, aby mohl kauci zaplatit. Teprve potom policisté botičku odstranili.


Provozovatel služeb www.neplattepokuty.cz pan Jindřich Brůček, který bojuje za práva řidičů, pro ParlamentniListy.cz zhodnotil situaci:“Policie má skutečně právo uvalit na řidiče kauci, pokud má důvodné podezření, že se bude řidič vyhýbat zaplacení kauce. Institut kauce však policie často využívá jako formu vydírání, protože je v jejich zájmu, aby se řidič polekal, podepsal blokovou pokutu a záležitost se neprojednávala na přestupkovém řízení. Problém je v definici “důvodné podezření“. Tato část zákona není zcela přesně specifikována, a proto ji policie zneužívá. Je důležité se bránit. Policie vám musí vysvětlit, proč se domnívá, že se řidič bude vyhýbat přestupkovému řízení. To, že v minulosti spáchal nějaký přestupek, jak tomu bylo v tomto příběhu, není dostačující důvod. Řidič je občanem České republiky, má trvalé bydliště, neexistuje tedy podezření, že se bude přestupkovému řízení vyhýbat. Takový postup se volí například v případě cizinců ale ne občanů České republiky.“

Pan Brůček v minulosti se svým klientem řešil podobný případ:“ Klienta zastavili, protože nesouhlasil s přestupkem, požadovali kauci, v opačném případě mu chtěli zabavit vozidlo. Klient policii předal klíče s upozorněním, že veškeré výdaje s odtahem vozidla jim naúčtuje. Stejně jako náklady, které vzniknou s jeho další dopravou. A na té by rozhodně nešetřil. Policie se zalekla a velice rychle si rozmyslela, jestli má pro svoje jednání skutečně podporu v zákonu.“  Podle Brůčka řidiči mají právo se hájit:“Jestli má řidič pocit, že policista překračuje meze svých pravomocí, měl by kontaktovat Inspekci ministerstva vnitra. Tato linka funguje 24 hodin denně a občané sem mohou zavolat, popsat situaci a stěžovat si na konkrétního policistu, když mají pocit, že se chová neadekvátně. Policisté si rychle své jednání rozmyslí. Důležité je, aby řidič nepodepsal blokovou pokutu, pokud má pochybnosti o spáchaném přestupku. Podepsáním pokutového bloku se totiž vzdává možnosti odvolání a všech svých práv,“ upozorňuje ParlamentniListy.cz Brůček.

reklama

autor: Irena Ševelová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kádrovací banka? Maso nejezte, velí KB. A další, další pokyny

13:15 Kádrovací banka? Maso nejezte, velí KB. A další, další pokyny

Zkratka KB je v Česku už léta spojená s Komerční bankou. Ale vzhledem k tomu, jaké „inspirace“ má Ko…