Smlouva o sKartě je od počátku neplatná, tvrdí ČSSD

14. 12. 2012 13:40

Podle ČSSD je smlouva s Českou spořitelnou o sKartě od počátku neplatná. Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí při jejím podpisu prý překročili svoje pravomoci. Řekl to dnes předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, který zároveň vyjádřil přesvědčení, že v souvislosti s sKartami pravděpodobně byl spáchán trestný čin.

Smlouva o sKartě je od počátku neplatná, tvrdí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta

"Jsme přesvědčeni, že pan ministr Drábek, potažmo pan náměstek Šiška, překročili své pravomoci a v tomto smyslu ta smlouva je od počátku neplatná. Dokonce máme podezření, že došlo ke spáchání několika trestných činů, především zneužití pravomoci úřední osoby a také neoprávněného nakládání s osobními údaji a poškození cizích práv," uvedl Tejc s odkazem na právní analýzu, kterou si sociální demokraté nechali zpracovat.

Šlo o trestný čin?

Podle Tejce žádný zákon ani jiný právní předpis nedovoloval, aby vydávání a provozování karty mohlo MPSV svěřit soukromému subjektu. Nedovoloval prý ani to, aby mohly být údaje z jednotného informačního systému ministerstva svěřeny osobám v soukromém sektoru. Jediný, kdo takové informace může spravovat, je podle něj Česká správa sociálního zabezpečení.

Vláda by podle Tejce neměla hledat cesty, jak v projektu pokračovat, ale měla by se snažit vyvázat z možných následků uzavřené smlouvy a ukončit projekt tak, aby pro ČR neznamenal jakékoliv náklady, včetně možných arbitráží.

Podle představ vlády, která se používání sociálních karet snaží legislativně upravit, by sKarty měly sloužit jako průkazky pro příjemce dávek, příspěvků a podpor. K placení či vybírání peněz od státu z bankomatů je lidé budou moci používat jen dobrovolně. Povinné to bude pouze u těch, u nichž hrozí zneužívání dávek v hmotné nouzi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

22:02 Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi šp…