Sobotka: Stále chceme odchod Nečase a kabinetu a nové volby

14. 6. 2013 16:06

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prý zatím nejednal s prezidentem Milošem Zemanem o tom, kdo by případně měl být nový premiér. Socialisté ale prý setrvávají na tom, aby premiér Petr Nečas a jeho kabinet odešel a nové volby se konaly podle Ústavy ČR. Sobotka to řekl novinářům po schůzce se Zemanem na Pražském Hradě.

Sobotka: Stále chceme odchod Nečase a kabinetu a nové volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Sérii několika jednání prezidenta Miloše Zemana kvůli aktuální politické krizi v souvislosti se zátahem ÚOOZ v politických kruzích a na Úřadu vlády odstartoval policejní šéf Martin Červíček. Krátce po 14:00 dorazil na Hrad i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„Já jsem dnes využil schůzky s panem prezidentem pro to, abych jej seznámil v souvislosti s vládní krizí o tom, jak se na celou věc dívá ČSSD. Pokládáme totiž situaci za zcela neudržitelnou a vážnou a skandál, co není možné jen tak přejít,“ řekl dnes Sobotka.

Podle něj jde v kauze o zneužití tajných služeb. „Panu prezidentovi jsem řekl, že není možné situaci udržet a chceme odchod Nečase a jeho kabinetu a nové volby podle Ústavy,“ poznamenal také Sobotka.

Uvedl rovněž, že se Zemanem nejednal o otázce, kdo by měl být případně novým premiérem. „O této věci nic neproběhlo,“ řekl lídr ČSSD na dotaz jednoho z novinářů a také uvedl, že vyslovění nedůvěry vládě ve sněmovně nic momentálně nevyřeší.

Zatímco premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že nevyslyší výzvy opozice k odstoupení kvůli zásahu policie na Úřadu vlády i jinde, kdy je mezi obviněnými mimo jiné jeho nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová, opozice volá po tom, že je nutné, aby Nečas rezignoval.

Předseda ČSSD Sobotka po Nečasově projevu v Poslanecké sněmovně premiéra totiž vyzval, aby v zájmu ČR rezignoval a vyzval strany vládní koalice, aby podpořily návrh na rozpuštění sněmovny, které by otevřelo cestu k novým volbám. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni rozpuštění sněmovny podpořit. Připojili se k tomu i předseda VV Vít Bárta a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Co řekl prezidentovi Červíček, se neví

Podrobnosti schůzky s Martinem Červíčkem u Zemana známé nejsou. Zeman ale s policejním prezidentem pravděpodobně jednal o zásazích Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na Úřadu vlády, Ministerstvu obrany i dalších místech.

Odpoledne má Zeman jednat také s premiérem Petrem Nečasem. Za Zemanem má na Hrad přijít také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kancelář prezidenta ve čtvrtek oznámila, že Zeman nebude nejnovější politickou krizi komentovat. Nechtěl se vyjadřovat k "neoficiálním a nepodloženým informacím".

Policie ve čtvrtek zasáhla na Úřadu vlády a v dalších institucích. Policisté při razii zadrželi i Nečasovu blízkou spolupracovnici Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce. Podle policie si Nagyová u Vojenského zpravodajství objednala sledování premiérovy ženy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové zabránili násilnostem. Umírněná opozice? Ne. Neziskovkář otevřeně promluvil o Sýrii dneška

12:55 Rusové zabránili násilnostem. Umírněná opozice? Ne. Neziskovkář otevřeně promluvil o Sýrii dneška

REPORTÁŽ V Sýrii je prakticky rozhodnuto o výsledku války – ve prospěch Asada. Do země se sice vrace…