Špidlo, nech se vyšetřit. Zemanovi lidé se nehezky vysmáli bývalému premiérovi

23.05.2013 16:59

Vladimír Špidla, expremiér za ČSSD, bojuje jako stínový ministr o životní prostředí. Varuje i před "komáří invazí" jako dopadem globálního oteplování a zvažuje české střechy osadit solárními panely. Zástupci a stoupenci SPOZ – Štengl, Dryml, Portová a Pecina ho za to tvrdě zkritizovali.

Špidlo, nech se vyšetřit. Zemanovi lidé se nehezky vysmáli bývalému premiérovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla
reklama

Podle Vladimíra Špidly jsou důsledky globálního oteplování zřejmé i pro naši republiku. „Malárie na Třeboňsku nebo v Podyjí by byla blbá,“ varoval před jedním z jeho možných krajních dopadů pro server iDnes.cz. To prý kdyby se u nás v budoucnu zalíbilo komárům přenášejícím malárii.

Jedno z možných řešení, které se podle Vladimíra Špidly nabízí, je osadit všechny české střechy solárními panely. Vychází z předpokladu, který se Vladimír Špidla dočetl v časopisu Vesmír, „že k plnému zásobení ČR by při desetiprocentním využití stačilo dva tisíce kilometrů čtverečních solárních panelů“. To je přibližně tři a půlkrát plocha Prahy. Plocha všech střech, jak uvádí Deník Referendum, má přitom v ČR tvořit tři tisíce pět set kilometrů čtverečních.

Dryml: Špidla by se měl nechat vyšetřit na psychiatrii

„Pan Špidla by se měl znovu nechat vyšetřit psychiatrem,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz senátor Vladimír Dryml. Podle jeho slov už jednou expremiér absolvoval psychiatrickou hospitalizaci a při tom, co hlásá, by mu prý vyšetření opět neuškodilo. „Navíc Temelín není jen o elektřině, ale je to jedna z cest pro Českou republiku, jak se dostat z recese,“ konstatoval.

MUDr. Vladimír Dryml

  • BPP
  • Prezident svazu Senioři České republiky

Špidla, jako stínový ministr životního prostředí, je podle Drymla další ranou, kterou si sociální demokracie zasadila. „Víte, pan Špidla je historik a je znát, že v problematice energetiky se skutečně nevyzná. Navíc si opravdu myslím, že kdyby vyhledal psychiatra před tím, než do politiky vstoupí, že by tím české zemi velmi, velmi prospěl,“ kroutí hlavou senátor. Stačí si prý připomenout, že fotovoltaika, kterou i teď pan Špidla propaguje, a na kterou národ tvrdě doplácí, je projektem právě sociální demokracie. „On i jako eurokomisař přece propagoval fotovoltaiku. Bylo to dítko sociální demokracie a eurohujerů,“ zopakoval rozčileně. „Jeho (Špidlův) návrat do politiky bude nejspíš šokem pro nás pro všechny,“ dodal na závěr senátor Vladimír Dryml.

Jsme zastánci jádra, i když má každá varianta své nedostatky

„Mě by zajímalo, co by chtěl pan Špidla dělat, až bude málo sluníčka,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz předseda SPOZ Zdeněk Štengl. „My jsme jednoznačně zastánci jádra, i když,“ jak připustil, „každá varianta má své nedostatky,“ dodal. V případě málo slunečného počasí je prý zvědav, čím by si prý pan Špidla asi svítil.

„A pokud jde o globální oteplování, tak se přiznám, že malárie pana Špidly je opravdu pod mé rozlišovací schopnosti,“ konstatoval Štengl.

Pana Špidlu mám rád, ale toto mi připadá spíše jako tropické šílenství

„No, jestli znovu podpoříme fotovoltaiku, tak to už opravdu přijdeme na buben," míní bývalý sociálnědemokratický ministr vnitra Martin Pecina. „Myslím, že to, co jsme provedli v Parlamentu v roce 2005, by snad úplně stačilo,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz exministr výroky Vladimíra Špidly. Prý také stačilo i to, co se nenapravilo, „když se mohlo“. „Opravdu už bych dál fotovoltaiku nepodporoval,“ říká s úsměvem Pecina. Podle něj je nezbytné to, jak je to nyní nastavené, považovat za maximum možného.

„Víte, já mám pana Špidlu rád. Za jeho premiérování jsem 'náměstkoval' a musím říct, že je velmi pracovitý,“ vzpomíná Pecina. Nerad by se prý proto vůči němu nějak tvrdě vyjadřoval. „No, řekněme, že bychom se ještě poradili, jak s tou fotovoltaikou, ale stabilní energii z jaderných zdrojů nám prostě nahradit nemůže,“ je přesvědčen Martin Pecina.

Případné riziko malárie na Třeboňsku, z důvodu globálního oteplování, uvedlo bývalého ministra vnitra zjevně do rozpaků. „Víte, pokud jde o fenomén globálního oteplování, tak konkrétně v tomto případě se musím přiznat, že souhlasím s názory bývalého prezidenta pana Václava Klause. Protože jsou to podle mého totální nesmysly,“ říká Pecina. „A malárie? No, nevím, dlouho jsem na Třeboňsku nebyl, třeba se tam něco takového objevilo. Víte, spíš mi to připomíná tropické šílenství,“ zasmál se Martin Pecina.

Teď řešme nezaměstnanost a rozvoj výroby. Oteplování až za 2 miliony let, prosím

„Nedávno jsem viděla v jednom vědecko-populárním pořadu, že výraznější globální oteplování naši planetu skutečně čeká, ale asi tak za dva miliony let,“ říká místopředsedkyně strany SPOZ Dita Portová. „Jsem ekonom a tím i zvyklá na určitou míru prognostiky, ale přiznám se, že na až tak dlouhodobou prognózu opravdu nemám,“ dodává se smíchem.

Je přesvědčená, že Českou republiku ohrožují podstatně méně vzdálené věci, než je globální oteplování. „Máme vysokou nezaměstnanost, prohlubuje se pokles české výroby, dochází k propadům v sociální sféře, máme nedostatečnou péči o handicapované lidi, a další věci, které je třeba řešit opravdu dříve, než za dva miliony let. Ty je nezbytné řešit teď, a hned,“ říká místopředsedkyně. „Globální oteplování až za dva miliony let, prosím,“ dodává.

Za solární panely na českých střechách jsou možná dva Temelíny

„Když si uvědomím, kolik máme skutečně střech v republice, tak mám pocit, že za takový počet panelů jsme schopni postavit dva Temelíny, což mi tedy zrovna moc ekonomické nepřipadá," reaguje Portová se smíchem na Špidlův návrh. Navíc, jak dodává, podle studií, které měla možnost vidět, je u nás v letním období zhruba 40 slunečných dnů. „Myslím, že proměnlivost našeho počasí připouští možná vlastní ohřev bazénu na zahradě, ale ve velkém to přijde příliš draho a už vůbec nevím, proč by na to měli doplácet občané,“ konstatuje. „Někdo si z toho udělá živnost, stát ho zadotuje a my to zaplatíme,“ zlobí se místopředsedkyně SPOZ.

Další rozšiřování fotovoltaiky tak proto, podle Portové, z řady důvodů nepřipadá v úvahu. „Souhlasím s Milošem Zemanem, že je nezbytné dát české výrobě stabilní zdroj energie, který nebude předražený, a na který naši občané nebudou muset zbytečně doplácet,“ připomíná Portová postoj prezidenta. „Energie se promítají do všeho a další nárůst cen kvůli experimentům s fotovoltaikou je pro naše lidi nepřijatelný,“ zkonstatovala na závěr místopředsedkyně strany Dita Portová.

Na cestě už je i trestní oznámení, které podal Energetický regulační úřad (ERÚ) vedený Alenou Vitáskovou na neznámého pachatele kvůli „závažným zjištěním, dle kterých se bývalí zaměstnanci úřadu mohli dopustit nezákonného postupu při stanovení výkupních cen fotovoltaické energie“, cituje portál Českápozice.cz. Spekuluje se, že na vině by mohlo být bývalé vedení ERÚ v čele s Josefem Fiřtem. Právě v době vlády ČSSD, za časů Jiřího Paroubka, začal takzvaný solární boom, na který dnes česká společnost doplácí. Následující pravicové vlády, které změnu mohly provést, ale žádné kroky v této věci nepodnikly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkování znova. 2022, 2023, řekl Babiš. A nám sdělili vážné věci

10:21 Očkování znova. 2022, 2023, řekl Babiš. A nám sdělili vážné věci

Proti covidu-19 bude nutné očkovat i v následujících letech, oznámil premiér Andrej Babiš. A významn…