Stát pořád nemá všechny pozemky pro výstavbu D11 k Hradci

29.11.2011 17:43

Stát stále nemá všechny pozemky potřebné pro výstavbu posledního úseku dálnice D11 k Hradci Králové. Zatím se mu nepodařilo získat pozemek od Jaroslavy Štrosové, která je sestrou farmářky Ludmily Havránkové. Pokud Štrosová nabídku na prodej do konce roku nepřijme, je stát připraven k vyvlastnění jejího pozemku. Novinářům to po dnešním jednání na statku Havránkové řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). S Havránkovou se stát na získání jejích pozemků dohodl, nicméně trvalo to 17 let.

Stát pořád nemá všechny pozemky pro výstavbu D11 k Hradci

Syn a zároveň advokát Štrosové David Štros dnes ČTK potvrdil, že záležitost pozemku jeho matky vyřešena není. "Jednání o tom mezi námi a státem neprobíhají. Z původní dohody o směně pozemku z června 2010 stát ustoupil," řekl Štros. Bez dohody o pozemku jeho matky prý nelze dálnici stavět, protože parcela leží přímo v trase dálnice, nedaleko od dosud dokončeného tělesa dálnice. K případným jednáním se státem je Štros podle svých slov připraven. Už dříve nicméně uvedl, že případným snahám o vyvlastnění se bude soudně bránit.

Nejdřív archeologický průzkum, pak teprve dálnice

Sporný pozemek má rozlohu čtvrt hektaru a podle Štrose je stále ve spoluvlastnictví jeho matky a Havránkové. Dobeš dnes uvedl, že Štrosovi nabídku dostali a údajně ji předběžně akceptovali. "Nabídli jsme v tuto chvíli cenu, která je, myslím, velmi adekvátní a vyřeší celou tu situaci. Je pravdou, že za posledních 14 dní jsme odpověď nezískali," řekl Dobeš. Zároveň odmítl tvrzení, že ministerstvo se Štrosovými nekomunikuje.

S Havránkovou se stát na získání jejích pozemků dohodl. Podle Dobeše by převod pozemků farmářky na stát měl být v katastru nemovitostí zapsán do konce letošního roku. V roce 2012 by se na pozemcích Havránkové měl uskutečnit archeologický průzkum. Dálnice by se pak měla stavět v letech 2013 a 2014.

Až budou pozemky Havránkové ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic, bude na nich moci začít archeologický a geologický průzkum. Na průzkumy je podle Dobeše už připraveno 50 milionů Kč, dostavba 2,5 kilometru dálnice k Hradci má stát 1,5 miliardy.

Spor s Havránkovou uzavřen letos v listopadu

Konec sporů s Havránkovou přivítalo hradecké hejtmanství. "Dostavba dálnice k Hradci otevírá další šanci pro snazší zahájení stavby dálnice dál k Jaroměři. Na její přípravu je připraveno na příští rok podle pana ministra Dobeše 250 milionů korun," uvedl po jednání s Dobešem hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Do roku 2014 by podle France měla mít stavba dálnice od Hradce k Jaroměři stavební povolení.

Dohodu o směně pozemků se státem Havránková podepsala letos na jaře. Dozorčí rada Pozemkového fondu výměnu pozemků schválila 10. listopadu. Podle dnešního vyjádření náměstka Pozemkového fondu Bohuslava Kabátka návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí zatím podán nebyl.

Transakce mezi Havránkovou a státem spočívá ve vzájemné výměně téměř 130 hektarů pozemků. Vedle svých asi 11 hektarů pozemků u hradecké čtvrti Plačice Havránková se státem vyměňuje i pozemky, které za účelem směny nakoupila jinde po celé zemi. Finanční kompenzace ve prospěch Havránkové podle Dobeše činí asi 91 milionů korun.

U začátku dohody s Havránkovou před 14 měsíci byl tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV). "Pan Bárta byl jediný ministr dopravy, který mě přijmul. A byl jedním z mála slušných lidí, kteří se mnou jednali slušně. Pokud to pro mě končí, jsem ráda," řekla dnes Havránková novinářům. Bárta dnes za Havránkovou na její statek přijel také.

Jiní prodali své pozemky mnohem levněji

Dohodu státu s Havránkovou dříve kritizoval starosta Chlumce nad Cidlinou a radní hradeckého kraje Miroslav Uchytil (KDU-ČSL). Suma, za kterou Havránková svá pole státu prodá, je podle něj příliš vysoká. Jiní majitelé polí své parcely pro dálnici prý dříve prodávali mnohonásobně levněji. Ministerstvo dopravy k tomu uvedlo, že částku určil soudní znalec a nejde o spekulativní cenu.

Dostavba dálnice D11 až k Hradci Králové hlavně uleví obcím na trase stávající silnice číslo 11 mezi Hradcem Králové a Novým Městem u Chlumce nad Cidlinou. Jezdí po ní zejména kamiony z Polska, které na dálnici mohou najet až u Chlumce nad Cidlinou. Letos v září na silnici při srážce kamionu s osobním autem zahynuli čtyři lidé.

Ministr Dobeš dnes přijel také do Náchoda, který je kvůli chybějícímu obchvatu dopravou nejzatíženějším městem v regionu. Náchodským slíbil, že příští rok dá ministerstvo na zlepšení dopravy ve městě 38 milionů Kč, a to na úpravy kruhových objezdů u Slávie a Čedoku a na výstavbu nového kruhového objezdu u dopravního hřiště v Bělovsi. Dlouho připravovaná stavba obchvatu ještě nemá ani územní rozhodnutí.

Související:

Pozemkový fond schválil výměnu pozemků pro dostavbu D11

Havránková prodala státu pozemky. D11 může být dokončena

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Výrobci stále produkují přeslazené potraviny

21:39 dTest: Výrobci stále produkují přeslazené potraviny

Různí výrobci často používají výrazně více cukru, než by bylo k dosažení kýžené chutě nutné. Spotřeb…