Státní zástupce „Terminátor“ Letko prý zametal kauzy pod koberec

06.01.2012 7:25

Státní zástupce Ladislav Letko čelí kárné žalobě a to za nepatřičné průtahy v kauze MUS. Zdá se však, že tento muž může mít na svědomí i vyšumění mnoha dalších známých kauz. Byl to totiž on, kdo měl řešit kauzu IPB, otázku uplácení v kauze gripenů, či kauzu Diag Human. ˇKaždý z těchto případů dopadl víc než neslavně a vymizeli jaksi do ztracena.

Státní zástupce „Terminátor“ Letko prý zametal kauzy pod koberec
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Úkolem státního zástupce je podávat obžaloby a snažit se případné viníky usvědčit z trestné činnosti tak, aby prožili pěkných pár let za mřížemi. V Česku ale žije jeden státní zástupce, který v tomto svém úsilí nijak zvlášť nevyniká. Usvědčit viníky se mu vytrvale nedaří. Měl přitom na starosti největší kauzy posledních let, které mnohdy přesahují až do politiky: kauzu IPB, podezření a uplácení v případě nákupu gripenů nebo kauzu Mostecké uhelné společnosti. Zdá se však, že poslední jmenovaná kauza mu, obrazně řečeno“ zlomí vaz. Informuje o tom dnešní MF Dnes.  

Vinu nese ministerstvo financí, brání se Letko

Státní zástupce Ladislav Letko od včerejška čelí kárné žalobě za nepatřičné průtahy v kauze MUS. Nejvyšší státní zástupce došel k závěru, že je (Letko) odpovědný za nepatřičné průtahy,“ říká ke kauze MUS ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Letko tak možná bude nucen svůj post opustit. Mezi policisty má prý zástupce dokonce přezdívku Terminátor či Skončovač.

Na Letka si v minulosti stěžovala např. právnička a bývalá politička Hana Marvanová. Kritiku si vysloužil postupem v kauze IPB. Prý jednou prohlásil, že kauzu musel zastavit na nátlak shora. Sám Letko však v minulosti podobné nařčení rezolutně popřel a prohlásil, že kvůli IPB mu volala pouze Marvanová.

Spolu s Letkem kárné žalobě čelí i bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula, náměstek Libor Grygárek a exšéfka odboru závažné hospodářské kriminality Marcela Kratochvílová. Ti jsou podezřelí z toho, že Letkovy průtahy neoznámili nadřízeným.

Letko se ovšem brání s poukazem na to, že patřičné podklady ke kauze MUS posílal na ministerstvo financí již v dubnu a resort tak měl dost času zažádat o miliardy, které skončily na švýcarských kontech z privatizace tohoto podniku. Prý tedy není důvod k tomu, aby byl Letko a další státní zástupci stíhán. Otázkou však zůstává, zda šlo o podklady dostatečné. Konečný verdikt nejen v tomto spolu vynese až soud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

10:33 „Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

REPORTÁŽ Třicet let od listopadu 1989 si připomněla i liberecká akce Milionu chvilek pro demokracii.…