TASS: Zrušení sankcí vůči Rusku podporuje sedm zemí EU včetně ČR

15.01.2015 15:55

Sedm z 28 členských států Evropské unie podporuje zrušení protiruských sankcí, v této skupině jsou mimo jiné Česko a Slovensko, tvrdí dnes s odvoláním na své diplomatické zdroje v Bruselu ruská tisková agentura TASS. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Praha o změně svého odmítavého stanoviska k rušení sankcí neuvažuje, dokud se nebudou naplňovat dohody z Minsku z počátku září a nezlepší se bezpečnostní situace na Ukrajině. Informace o tom přinesla ČTK.

TASS: Zrušení sankcí vůči Rusku podporuje sedm zemí EU včetně ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

"Odvolání sankcí podporují Rakousko, Maďarsko, Itálie, Kypr, Slovensko, Francie a Česká republika," citoval TASS svůj zdroj. Ten prý také uvedl, že unijní ministři se na lednovém setkání nechystají o sankcích rozhodovat. "Rusko bude samozřejmě součástí agendy, ale o problému sankcí - jejich možném zrušení, zmírnění či obnovení - se jednat nebude. Rozhodnutí o sankcích by mělo padnout v březnu." 
    
"V rámci EU jsme si stanovili jasná kritéria, podle kterých posuzujeme vývoj situace na východní Ukrajině. O změně české pozice ve vztahu k sankcím prozatím neuvažujeme, pokud nebudou implementovány minské dohody a nedojde ke zlepšení bezpečnostní situace na Ukrajině," sdělil Zaorálek. 
    
List The Wall Street Journal před časem informoval o dokumentu, který připravuje diplomatická služba EU. V něm se prý počítá se zmírněním sankcí a s částečnou normalizací vztahů s Ruskem, pokud Moskva změní svůj postoj k Ukrajině. Deník také napsal, že o dokumentu by měli ministři zahraničí jednat již na své lednové schůzce v Bruselu. 
    
Unie kvůli ukrajinské krizi zavedla několik druhů sankcí vůči ukrajinským separatistům a vůči Rusku, které západní země obviňují z podpory povstalců na východě Ukrajiny. Více než stovce osob a několika firmám zmrazil Brusel evropské majetky a zakázal vstup na území EU. Unie to zdůvodnila porušováním územní celistvosti Ukrajiny a v případě Krymu také tím, že EU neuznává jeho loňskou anexi Ruskem. Omezen byl rovněž export zbraní a určitých technologií do Ruské federace a především přístup ruských firem a bank na světové finanční trhy.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …