Ti, co zašantročí stovky milionů, jsou v klídku. Koskuba vládě: Kecy, kecy, kecy

29.10.2011 17:49

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Senátor Jaroslav Kubera (ODS) a poslanec ČSSD Jiří Koskuba. Jak moc se liší jejich pohledy na exekuce v Česku, a to, že to mohou být právě dlužníci, kdo ovlivní příští volby? A co říkají na další "úspěch" facky Miroslava Macka Davidu Rathovi? Dáme světu v blízké budoucnosti další takovéto "perly"?

Ti, co zašantročí stovky milionů, jsou v klídku. Koskuba vládě: Kecy, kecy, kecy

První okruh otázek zněl: Myslíte si, že příštími volbami zahýbou dlužníci a lidé, kteří se setkali s exekucemi, se kterými není politická vůle cokoli dělat a změnit jejich systém alespoň na úroveň jiných zemí světa? I v USA je totiž exekuce pro drobného dlužníka menší katastrofou než v ČR. Lidí, kteří mají zkušenosti s exekucí je v Česku již skoro milion.

Čtěte také:
Lidé prý necinkali klíči, aby se dočkali chudoby pro sebe a své děti
Bude hůř, než si myslíte. Po krachu eura bez práce, dávek i důchodů 
Národe, budeš muset šetřit. Zbyde sotva na jídlo a bydlení
Dlužníků už je tolik, že svými hlasy zahýbou příštími volbami

"Bojím se, že nikoliv. Alespoň ne v tom smyslu, který by byl logický. Ano, je to paradox. Drobný dlužník je tvrdě a bez milosti ztrestán. Dokonce občas i ten, který vlastně ani nic nedluží. Zato velcí až obrovští viníci jsou prakticky nepostižitelní. A to dokonce i ti, kteří z Čech neutečou. Jsme stále ještě gramotný národ, ale tzv. finanční gramotnost je minimální. Přitom reklam na "super půjčky" je plno. Proto je skutečně otřesné, kolika lidí se to již dnes týká. A je vskutku zarážející, jak rychle a vlastně snadno se exekuce provádí. Soukromými exekutory, pochopitelně. Možnost odvolání je pak minimální. Kde? U zatím sice ještě státní velice liknavé justice?" ptá se u tohoto tématu poslanec Jiří Koskuba.

Příští rok bude pro lidi velkým problémem

A dodává, že, nemíní obhajovat dlužníky. Když už dluhy, mají se v určeném termínu splatit. "Pouze mi nejde do hlavy, že za minimální i neúmyslný dluh lze přijít o dům. Přitom ti, co zašantročí milióny, desítky až stovky miliónů, jsou v klídku. O státu samotném raději ani nehovořím. Byl bych nerad, aby to vyznělo jen "oranžově". Ale příští rok bude pro mnohé lidi velkým problémem, šokem. Narozdíl od Stanislava Grosse, to myslím fakt upřímně. A nejen ten příští! Nějak se té slavné EU i našemu státu nedaří. Jakákoliv ocenění páně Kalouskova či bruselská rokování na tom očividně nic nezmění. Proto nás čeká jen a jen zdražování," připomíná dále ve svém komentáři uplynulého týdne pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

Čtěte také:
Bude hůř, než si myslíte. Po krachu eura bez práce, dávek i důchodů

Připomíná, že půjde také nyní o zvyšování těch daní, kterým hlavně prostý občan nemůže uniknout. Teplo, elektřina, pitná voda, bydlení, potraviny - to vše se postupně stává pro mnohé drahým zbožím. Až luxusem. "Přitom na druhé straně je v naší zemi minimální vymahatelnost práva. Dotáhne-li pan ministr Kubice zamýšlené policejní úspory do úplného konce, bude veta i po bezpečnosti. To jest: dále rostoucí kriminalita, agresivita, další okrádání dokonce bezmocných seniorů i tělesně postižených. O boji se všeobjímající korupcí a lichvou se přitom v trojkoalici jen kecá a kecá. A jen kecat bude. K tomu připočtěme slibované školné, ve špitále standard a nadstandard. Mám pocit, že tohle vše dohromady ponesou lidé těžce," myslí si poslanec Koskuba.

Dlužníci a rozladěnost ze špatné vymahatelnosti práva

A proto se domnívá, že to vše vskutku může zahýbat s příštími volbami. Připouští, že však klidně i tak, že právě takto postižení k nim ze vzteku prostě nepůjdou. "Jejich naprosté rozčarování z politiky chápu. Nové původně oslavované politické strany tomu daly ještě korunu. Nicméně, je to chyba. I když zalezou do ulity a nevystrčí ani tykadla, politice neutečou. Naopak právě těm, co je tak moc štvou, minimální účast ve volbách plně vyhovuje. Oni si těch pár potřebných hlasů k svému znovuzvolení vždy nějak zajistí," varuje Koskuba v komentáři k událostem posledních dnů.

Kubera: Exekuce jsou u nás opravdu problém. Jsou nedořešené

I podle senátora Jaroslava Kubery jsou v Česku exekuce skutečně problém. "Já to vidím třeba i u nás, na radnici. Někdo dluží za zábor stánku tisícovku ještě z devadesátých let a měl by nám platit přes sto tisíc korun - samozřejmě i s penále, které je 15 procent. Vím, že to je likvidační, a tak, když vidíme, že má dotyčná osoba snahu to jakkoli řešit, odpouštíme to penále. Je nesmysl chtít po člověku, který dluží 500 korun za nějakou pokutu 25 tisíc - a přesto vím, že se to tak běžně děje. S tím je skutečně třeba něco udělat," řekl pro ParlamentníListy.cz Kubera.

Podle něj však bude velmi problematické, jak dlužníky od sebe oddělit. Tedy ty, kteří dělají dluhy úmyslně, opakovaně s dojmem, že jim to projde, a ty, kteří do dluhů upadnou nedorozuměním, či opravdu složitou životní situací. "Ten, kdo by našel takový klíč, jak spravedlivě tyhle lidi od sebe rozpoznat, by asi zasloužil nějakou cenu. Ale nevím, jestli se to někomu podaří - bohužel. To, že někdo o dluhu ani neví, se tak často stává, protože jak víme, dnes už i různé faktury chodí poštou obyčejně. Jejich ztráta pak může být pro toho, na jaké jméno je psána, fatální. Já vím, že se exekuce už zpřísnily, ale stále připouštím, že tam jsou v systému velké nedostatky. To, že by však byly důvodem k tomu, aby lidé s dluhy a v exekucích ovlivnili volby, si přesto nemyslím," doplnil dále Kubera.

Podle něj bohužel současný systém odnese tato generace, tu další, už tak nezasáhne, protože bude daleko opatrnější. Bude však důležité dohlédnout třeba i na to, aby veřejnoprávní média nevysílala reklamy na společnosti, jež půjčují doslova na lichvářský úrok. "A těm firmám by neměl stát ani zajišťovat žádné náhrady, pokud se rozhodnou půjčovat rizikově, je to přece jejich věc," myslí si senátor Kubera. 

Úspěch facky Macka? Raději ať jsme pro svět obyčejní a nezajímaví...

Facka Miroslava Macka Davidu Rathovi obletěla opět nyní svět a dostala ocenění za "nejlepší rvačku politiků". A to i přesto, že k ní došlo před pěti lety. Myslíte, že jsme schopni světu dát v blízké době i další podobné scénky?

"Víte, u nás je problém, že jsme malá země, a přesto si myslíme, že jsme pupek světa. Přitom ve světě jsou podobné incidenty opravdu běžné. Na vlastní oči jsem jich viděl celou řadu. Například v Kanadě jsem slyšel, jak opoziční politici nadávali doslova do kreténů jinému politikovi za to, že místo, aby přišel položit květiny ke Grand Zero, byl na nějaké večeři s podnikateli. V Austrálii také řvou během jednání natolik, že musejí být politici každých pár minut hlasitě upozorňováni na to, že mají zachovat pořádek....a když se podíváte na internet nebo televizi, najdete podobných scének opravdu řádově stovky. Nejsme tím vyjímeční, i když je naše povaha méně temperamantní, než u jných národů. Nemyslím si tedy ale, že by v nejbližší době, mělo přijít nějaké další opakování něčeho podobného, než k čemu mezi Miroslavem Mackem a Davidem Rathem došlo," popsal v komentáři uplynulého týdne ParlamentnímListům.cz Kubera.

Mediálně zajímavé, zapomene se tím na různé "sviňárničky"

"Tak to snad ne! Facky, urážky, milenky, krádeže per? Jistě, mediálně to zajímavé a vděčné je. Ale současně tupé a zrádné. Díky podobným blbovinám se totiž zakryje to podstatné, co se v žumpě české a evropské politiky děje. Ono o to taky jde! Díky tomu se pak nesledují či alespoň rychle zapomenou mnohé sviňárničky, které se staly, dějí a chystají. A těm, co se jich s radostí a pílí i chutí sobě vlastní dopouští, to moc a moc vyhovuje," zhrozil se v komentáři událostí uplynulého týdne Koskuba. A doplnil, že on osobně by uvítal, kdybychom naopak byli v podobném ohledu pro svět poměrně nezajímaví.

Čtěte také:
 Mackova facka Rathovi je podle Britů jedna z nejlepších politických rvaček

"Buďme pro něj spíše "jen" takový obyčejný, čistý, bezpečný, slušný, nezadlužený, dobře fungující stát tam kdesi ve středu Evropy. Asi pouhý sen. Ale hezky se to poslouchá...," uzavřel pro ParlamentníListy.cz své názory Jiří Koskuba.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dominiku Haškovi jde politika jako mně hokej.“ Gólmanovi se vrací, co říkal o Zemanovi a Babišovi

11:52 „Dominiku Haškovi jde politika jako mně hokej.“ Gólmanovi se vrací, co říkal o Zemanovi a Babišovi

ANKETA Vystoupení hokejové legendy Dominika Haška na pražské protivládní demonstraci vzbudilo nadšen…