Třetina testovaných alkoholtesterů je nespolehlivá

26.01.2016 0:00

Napít se alkoholu a pak usednout za volant automobilu, se vám může vymstít. Zatímco v řadě evropských států se určité promile alkoholu v krvi toleruje, v České republice pro řidiče, cyklisty či jezdce na koních platí tolerance nulová.

Třetina testovaných alkoholtesterů je nespolehlivá
Foto: dodavatel TZ
Popisek: test

Uvažujete o pořízení alkoholtesteru? Jistotu, že „nenadýcháte“, s některými nezískáte. Podle výsledků spotřebitelského časopisu dTest je totiž třetina testovaných přístrojů nespolehlivá. Některé mají problémy s měřením při nízkých teplotách, tři selhaly v testu zcela.

 „Praxe ukázala, že dosažení nulové koncentrace alkoholu v dechu řidiče je problematické, neboť velmi nízké množství alkoholu se může v dechu objevit z mnoha různých příčin (přirozenými procesy, použitím ústní vody či vdechováním alkoholových výparů například z ostřikovačů čelního skla apod.). Tyto nízké koncentrace nemají za následek ovlivnění schopnosti řídit vozidlo, proto s ohledem na vnější faktory a odchylky měření alkoholtesterů byla stanovena hranice 0,24 ‰ alkoholu v dechu jako strop pro negativní výsledek,“ říká Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest.

Nejlepším alkoholtesterem je V-net DA 8100

Při hodnocení kvality přístrojů hraje klíčovou roli spolehlivost měření a také skutečnost, zda přístroje ukazují opakovaně shodné výsledky a zda se přibližují skutečné koncentraci alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Ve většině případů ukazovaly přístroje hodnoty poněkud vyšší než skutečné, což ovšem nelze považovat za výrazný problém, protože je to opatření ve prospěch uživatele. Nejpřesněji kalibrovanými přístroji byly AL 9000 Lite a V-net DA 8100, který se stal i celkovým vítězem testu.

Mráz či vysoké teploty způsobují problémy s měřením

Výrobci uvádějí rozsah teplot, kdy je možné přístroj použít, zpravidla od nuly či deseti do čtyřiceti stupňů Celsia. Je však namístě, aby elektronika fungovala i v mínusových teplotách, pro případ, že řidič nechává alkoholtester ve voze. Testovalo se proto i při mínus pěti stupních. Zatímco při pokojové teplotě neměla většina přístrojů se stanovením negativní i pozitivní dechové zkoušky větší potíže, mráz byl pro třetinu z nich nepřekonatelný. Ukazovaly buď nulu, či zobrazovaly nejasná chybová hlášení. Nespolehlivé výsledky (častěji falešně pozitivní, neboli výrazně vyšší než skutečné) se pak objevovaly také při teplotách deset a čtyřicet stupňů.

„Nejlepší přístroje pro měření obsahu alkoholu v dechu jsou však spolehlivé a dokážou přesně zjistit, zda můžete usednout za volant. Při výběru nedoporučujeme řídit se primárně cenou. Mezi propadáky i vítězi lze totiž nalézt jak drahé, tak levné modely,“ dodává Hoffmannová.

Snadné ovládání v kombinaci s mobilní aplikací

Obsluha alkoholtesterů je vesměs jednoduchá, pro měření postačí jedno tlačítko. Po zapnutí potřebuje každý přístroj několik vteřin pro zahřátí senzorů. Následuje výzva k dýchnutí. Určité modely nabízí rovněž propojení s chytrým telefonem a měření pomocí příslušné mobilní aplikace.

Důležitým faktorem ovlivňujícím výběr a úspěšné provozování alkoholtesteru je také kalibrace. Spolehlivost přístroje je totiž omezená jen na několik set použití, případně na určité časové období (podle toho, co nastane dřív, maximálně však jeden rok od poslední kalibrace). Tyto intervaly pro každý přístroj vždy stanoví výrobce či prodejce.

Maximální povolená hranice alkoholu v krvi se v evropských zemích odlišuje. Nejčastěji se můžete setkat s hodnotou 0,5 ‰, která se musí dodržovat například ve Francii, Dánsku, Finsku, Chorvatsku, Itálii, Luxembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku, Švýcarsku či na Islandě. Ve Velké Británii a Severním Irsku platí dokonce limit až 0,8 ‰.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…