Trochu líní Češi, rýpe Klaus. Čtěte, kdo s ním souhlasí

03.09.2011 19:18

Prezident Václav Klaus popřel, že by obviňoval Řeky z lenosti nebo jim dával za vzor pracovitost Čechů. Jeho slova prý rozhořčenému řeckému premiérovi špatně přeložili. Uvedl to v sobotních Lidových novinách. Své vysvětlení však navýšil slovy, jež naopak mohou zamrzet tentokrát Čechy - řekl totiž, že o naší vlastní výkonnosti až tak moc vysoké mínění nemá.

Trochu líní Češi, rýpe Klaus. Čtěte, kdo s ním souhlasí
reklama

"Nikdy bych si netroufl říci, že Řekové pracují málo a Češi (nebo někdo jiný) hodně... a to nejen ze zdvořilosti - spíše proto, že Řecko moc neznám a že o naší vlastní výkonnosti až zas tak moc vysoké mínění nemám," uvedl prezident v sobotním vyjádření pro LN.

"Nekritizoval jsem Řeky. Naopak si myslím, že jsou v tom Řekové trochu nevinně, protože do eurozóny nevstoupili svým jednostranným rozhodnutím," vysvětluje prezident v článku, ve kterém se vrací ke svým výrokům, na něž ostře reagoval řecký premiér Jorgos Papandreu. Zdůraznil, že by si nikdy nikomu nedovolil vytýkat, že málo pracuje.

Vysvětlení prezidenta Klause ZDE

Připomněl však ještě, že "při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou". A Čechy nešetřil, jak je patrné z jeho výše uvedeného výroku.

Čtěte také:
Paroubek se zastal Řeků proti Klausovi. Nejsou líní. Dluhy dělá pravice

Je na místě, aby však takovýmto způsobem hlava státu vyjadřovala své nevalné mínění o lidech, kterým je prezidentem? Názory, jež ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jsou - jak se dalo očekávat - protichůdné.

Bobošíková: Buďme realisté a važme si pravdy

Jana Bobošíková, předsedkyně Suverenity (SBB) považuje výroky prezidenta za dobrý signál toho, že národu není zatajovaný skutečný stav věcí - i když není zcela příjemný.

"Buďme realisté, měli bychom si vážit toho, že nám někdo je schopný říkat nezkreslená fakta. A těmi je skutečně to, že klesá v Česku konkurenceschopnost, vzdělanost. Kdyby řekl, že jsme zemí připravenou na zavedení eura, to bych považovala za velmi fatální. Pan prezident však řekl, že nikoli. Kdo jiný by to měl českým občanům prostřednictvím českých médií říci? Na tom není nic skandálního, je to velmi dobrý krok. Horší by bylo, kdyby to tady neřekl, odjel někam do zahraničí a tam by to řekl o nás před zahraničními médii...Nějak v podobném stylu, jaký čas od času používá nás ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. To se nestalo, proto si otevřenosti Václava Klause velmi cením," uvedla pro ParlamentníListy.cz Bobošíková.

Bobošíková Papandreovi: Slova na adresu Václava Klause jsou šokující. Omluvte se

Jandák: On to pan prezident možná myslel trochu jinak...

I jindy velmi výřečný poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák se prezidenta a jeho výroků zastal.
"On to asi Václav Klaus myslel trochu jinak. Zřejmě narážel na výkonnost, která tu klesá v důsledku stálého utahování šroubů, jež prosazuje současná vládní koalice. Tím, že jsou ty šrouby utahovány jen některým skupinám obyvatel, pak klesá chuť k nadstandardním výkonům, takový ten ajfr - zapálení. Nemyslím si, že by těmi výroky snad myslel to, že jsou Češi líní," reagoval Jandák na otázku ParlamentníchListů.cz.

Šéf odborů Zavadil: Prezident už má právo si říkat, co chce

Podle Jaroslava Zavadila, předsedy ČMKOS, nemá cenu výroky Václava Klause komentovat.
"Jeho výroky jsou často zajímavé, někdy jim ale nerozumím...I tento bych asi mezi ně zařadil. Český národ byl přece vždycky pracovitý, platí to ve srovnání s mnohými zeměmi v Evropě stále. Určitě není líný, takže pokud klesá jeho výkonnost, chyby je nutné hledat i jinde. Proto nemohu s výrokem, že by si výkonnost Čechů nezasluhovala příliš velkého mínění, souhlasit," uzavřel svůj názor odborářský šéf Zavadil.

Čtěte také:
Češi nemají přijmout euro? Ten Klaus je ale provokatér, říkají politici
František Štván: Omlouvám se Řekům za deviantní výrok V. Klause

Kalousek: Za zahraniční politiku odpovídá vláda. Dávám Klausovi za pravdu


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTrade prodlužuje služby zdarma

18:47 CzechTrade prodlužuje služby zdarma

Česká agentura na podporu obchodu (CzechTrade) prodlužuje poskytování služeb zdarma. „Reagujeme na d…