Tvrdá fakta. V roce 2015 se prý na vysokou školu dostane každý

31.10.2011 10:55

Na střední školy nastupuje stále méně dětí. Na školy zakončené maturitou letos dorazilo jen osmdesát pět tisíc studentů. Vysoké školy přitom standardně přijímají kolem sta tisíc zájemců. Letošní prváci se tak po maturitě mohou teoreticky těšit na téměř jisté místo v posluchárně. Vysoké školy se však brání poklesu kvality, uvažují o snížení stavů a chtějí nalákat i cizince, hlavně Slováky

Tvrdá fakta. V roce 2015 se prý na vysokou školu dostane každý
reklama

Na maturitní obory na středních školách nastoupila letos asi osmdesát pět tisíc studentů. I kdyby chtěl po maturitě na vysokou školu úplně každý absolvent, má reálnou šanci, že se mu podaří na vysokou školu nastoupit. Nejvýše postavené vzdělávací instituce totiž přijímají přibližně sto tisíc studentů ročně. Zprávu přináší server Týden.cz.

Šanci budou mít i třicátníci a starší

Výše řečené platí za předpokladu, že se na vysokých školách nic nezmění. Některé z nich ovšem již dnes plánují, že v budoucnu přijmou o desetinu méně studentů. Touto cestou půjde jak Západočeská univerzita v Plzni, tak i Masarykova univerzita v Brně. Mluvčí univerzity Tereza Fojtová k tomu navíc dodává, že se pokusí nalákat na školu více Slováků.

"Jsme hodnocení jako nejžádanější vysoká škola v Česku, a proto chceme přijímat skutečně jen ty nejlepší - a to i ve slabších populačních ročnících. Chystáme se kvůli tomu obrátit i na Slovensko, abychom zajistili dostatečný počet kvalitních uchazečů o studium," říká Fojtová.

Univerzity se také chystají oslovit lidi, kteří již nejsou ve věku studentů, ale chtěly by si vzdělání doplnit, např. proto, aby si udrželi práci nebo našli zaměstnání nové. Nabízí se však otázka, zda nové potencionální uchazeče neodradí školné.

Související:

Hodný ministr Dobeš: Stát zaplatí studentům úroky za školné

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neznámý odposlech Františka Mrázka o politicích ČSSD a ODS: „Zavolám, voni převrátěj židli a běžej sem!"

5:10 Neznámý odposlech Františka Mrázka o politicích ČSSD a ODS: „Zavolám, voni převrátěj židli a běžej sem!"

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY (IX. díl) Jak jsme v minulém příběhu slíbili, tak se dnes ještě jednou …