V Asii je Jágr nikdo. Havla prý ale znají jako bojovníka za lidská práva

22. 12. 2011 22:23

JINÝMA OČIMA Rodinný přítel Havlových a doktor Leoš Středa vzpomíná na osobu exprezidenta Václava Havla s láskou. Vdově Dagmar poslal kondolenční mail a také stál v davu při smutečním průvodu Prahou. Středa, jenž žije střídavě v Česku a jižní Asii, podotýká, že v některých asijských zemích nejsou až tak známí tuzemští hokejisté či fotbalisté, ale vzdělanější lidé tam vždy slyšeli na jméno Havel. Proto se vždy divil kritice, která se snášela na jeho hlavu. Osobnosti, co proslavily zemi v zahraničí, by se totiž měly velebit.

V Asii je Jágr nikdo. Havla prý ale znají jako bojovníka za lidská práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dramatik, spisovatel, režisér a první prezident České republiky Václav Havel
reklama

Známý dietolog Leoš Středa byl blízkým přítelem Václava a Dagmar Havlových. Ze smrti bývalého českého prezidenta je zdrcen. „Byl to skvělý muž. Kdo mohl být v jeho blízkosti, cítil se dobře a povzneseně. Je mi strašně líto, že už tady s námi není,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Středa. Vdově Dagmar Havlové napsal kondolenční mail, v němž jí vyjádřil hlubokou soustrast a ve středu stál v desetitisícovém davu při  smutečního průvodu.

Sledujeme téma Skon Václava Havla

Havel jako Mandela

Anketa

Vnímáte mezinárodní věhlas Václava Havla?

39%
44%
hlasovalo: 301 lidí
Na Pražský hrad měl kdysi otevřený přístup a s Havlem hovořil o mnoha spíše osobnějších, nežli politických věcech. „Pamatuji si, že jsem mu radil nekupovat vilu v Portugalsku, ale pak se manželé rozhodli jinak. Nicméně na názory ostatních vždy dbal,“ vzpomíná. Doktor Středa se po rozprodání svého kosmetického impéria po roce 2000 odstěhoval do Asie. Ne natrvalo. Protože nyní pendluje mezi Kambodžou, Filipínami a Českem.

„Vždycky, když jsem si v těchto zemích povídal s někým vzdělanějším o Česku, skončilo to u jména Havel. Někteří ani nevěděli, že samostatné Česko existuje, kde se nachází, ale našeho prezidenta si dobře pamatovali. Byl pro ně obráncem lidských práv stejně jako třeba Nelson Mandela. Nemylme se, že v Asii znají až tak dobře naše hokejisty nebo fotbalisty. O Havlovi však ví většina,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Středa.

Pracuje pro nadaci Havlových

Navíc poznamenává, že proto nechápe, proč byl první polistopadový prezident po odchodu z funkce tolik kritizován. „Člověk, jehož jméno znal celý svět, takže proslavil všude svou zemi, by měl být spíše veleben. Takže se nedokážu popasovat s tím, že ho lidi v posledních letech tak kritizovali. Znal se dobře třeba s thajským králem. Toho v zemi všichni vzývají a nikdo si proti němu nedovolí říct něco moc zlého,“ doplňuje.

Fotogalerie: - Svíčky a vzkazy

Svíčky, květiny a vzkazy pro zesnulého Václava Hav...
Pamětní deska k 17. listopadu na Národní třídě v P...
Svíčky pro zesnulého Václava Havla
Svíčky pro zesnulého Václava Havla na Národní tříd...
Svíčky pro zesnulého Václava Havla
Svíčky pro zesnulého Václava Havla

Fotogalerie: - Havlova hrobka

Rodinná hrobka Havlů
Rodinná hrobka Havlů na Vinohradském hřbitově
Rodinná hrobka Havlů na Vinohradském hřbitově
Rodinná hrobka Havlů na Vinohradském hřbitově
Reliéfy na hrobce Havlových vytvořil sochař Olbram...
Kostel Zesnutí Svaté Bohorodice na Vinohradském hř...

V Česku působí jako vědecký pracovník na první lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a přednáší na Pedagogické fakultě. Také zde pracuje pro Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Ta působí hlavně v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní. Příležitostně organizuje nebo podporuje různé počiny na poli péče o lidská práva. Nadace například konkrétně podporuje české studenty na zahraničních vysokých školách anebo se stará o včasnou diagnózu a prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. V roce 2008 byl Leoš Středa na Filipínách pasován rytířem Řádu Josého Rizala, čímž se stal aristokratem za zásluhy.

Politika a společnost JINÝMA OČIMA

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka a Pekarová měli žně na Radiožurnálu. Důkaz, nezvratná svědectví. A ještě fakta kolem jistých členů ODS. Rozhlasová rada zasedala

4:44 Jurečka a Pekarová měli žně na Radiožurnálu. Důkaz, nezvratná svědectví. A ještě fakta kolem jistých členů ODS. Rozhlasová rada zasedala

Radní Českého rozhlasu Tomáš Kňourek na posledním jednání Rady ČRo upozornil na to, že Český rozhlas…