V Česku vznikla webová databáze prodejů veřejného majetku

1. 11. 2011 12:20

V Česku vznikla internetová databáze s informacemi o prodejích a dražbách veřejného majetku. Ambicí dnes zprovozněného portálu Vasmejetek.cz je zahrnovat data o prodejích státního majetku včetně jinak obtížně dostupných informací. Zástupci webu, ne který je přístup částečně zpoplatněn, to oznámili na dnešní tiskové konferenci.

V Česku vznikla webová databáze prodejů veřejného majetku

Stát zveřejňuje informace o veřejných dražbách na serveru Centralniadresa.cz, který provozuje Česká pošta. Podle provozovatelů nového webu ale Centrální adresa neposkytuje úplné informace. Zveřejňuje totiž údaje o veřejných dražbách, ale už ne například o aukcích.

Veřejnost má právo na informace o prodeji státního majetku

"Elementárním impulzem pro vytvoření internetového portálu Vasmajetek.cz byla současná neutěšená situace v České republice, kdy stát a státní správa prodávají ročně majetek za desítky miliard korun, ale veřejnost se o velké části těchto prodejů nemá šanci dozvědět," řekl ředitel projektu David Hlinka.

Stát skutečně nemá informace o prodejích například obecního majetku, který radnice prodávají prostřednictvím aukcí, připustila na tiskové konferenci mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková. "Proto MMR usiluje o změnu zákona, aby se státní a obecní majetek musel prodávat v první řadě hlavně prostřednictvím dražeb," uvedla mluvčí úřadu.

Celý problém vyplývá z toho, že aukce a dražba nejsou synonyma. "Zásadním rozdílem mezi dražbou a aukcí je způsob nabytí vlastnictví - u dražby se nabývá přechodem po doplacení ceny dosažené vydražením zpětně k okamžiku udělení příklepu. U aukce se jedná o prodej, tedy převod vlastnictví na základě kupní smlouvy uzavřené mezi prodávajícím a kupujícím," popsala na novém portálu ředitelka odboru veřejných dražeb MMR Zdeňka Niklasová.

Informace o prodejích drobného majetku poskytuje nový portál zdarma, přístup ke kompletní databázi ale zpoplatňuje. Ředitel projektu Hlinka nevylučuje, že v budoucnosti jeho provozovatelé prodají část portálu investorovi. "Nyní jednáme s několika firmami, které nás podporují. Bude ale hlavně záležet na motivaci, s níž by investor do projektu vstupoval," uzavřel šéf portálu.

Související:

Manifest: Veřejnost proti korupci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušení hranic v EU byla chyba, překvapil Václav Klaus. Totálně udeřil na dnešní mládež a řekl své k Czexitu

21:11 Zrušení hranic v EU byla chyba, překvapil Václav Klaus. Totálně udeřil na dnešní mládež a řekl své k Czexitu

REPORTÁŽ Revoluce v Evropské unii je žádoucí, ale zatím neuskutečnitelná. Naše mládež je infiltrovan…