V obecních bytech zaplatíte o několik stovek víc. Od nového roku

25.11.2011 8:26

Ve většině obecních bytů v krajských městech v příštím roce vzroste nájemné. Města plánují využít maximum prostoru, který jim dává zákon. Od roku 2013 totiž budou moci zvednout nájemné jen v takové míře, na které se dohodnou s nájemníky. V příštím roce tak mají poslední možnost, jak v maximální možné míře vylepšit příjem do městských rozpočtů.

V obecních bytech zaplatíte o několik stovek víc. Od nového roku

V roce 2012 mají krajská města poslední šanci k jednostrannému zvednutí nájemného bez předchozí dohody s nájemníky a většina měst je připravena, že této možnosti využije hned v lednu. V některých případech se může nájemné zvednout hned na dvojnásobek. Zprávu přinášejí dnešní Lidové noviny (LN).

Nájemné se zvýší plošně. Bez ohledu na stav bytů a situaci nájemníků

Do nedávna platilo, že v obecních bytech nerostlo nájemné tak rychle jako v domech, které vlastnili soukromníci. Zdá se však, že města jsou připravena tento rozdíl co nejrychleji dohnat, než jim to znemožní zákon. Je sice pravda, že regulované nájemné lze zvyšovat jen o určitou částku a životní náklady mnoha rodin by nemusely vzrůst až tak drasticky, platí ovšem také, že města, která v minulosti nájemné nezvedala, mohou sáhnout ke zdražení skokovému. Nájemné tak, že vzrůst i o dvojnásobek.

A kolika bytů se plánované zdražení po novém roce týká? „Celkem se to týká 260 tisíc bytů, z toho 140 je obecních či státních a zbytek vlastní soukromé subjekty v majetku obcí, říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.  V ostatních obecních bytech byla regulace nájemného zrušena již ke konci roku 2010.

Města jako Plzeň, Jihlava či Hradec Králové plánují, že nájemné zvednou. Naproti tomu pražští radní váhají. Regulované i deregulované nájemné v Praze je již dnes nejvyšší ze všech měst v republice. Městské části Praha 12 a 13 říkají, že zdražovat nebudou, naproti tomu Praha 5 je připravena zdražit o maximální povolenou částku, i když k navýšení nájemného dojde až ke konci roku 2012.

Většina měst zvyšuje nájmy plošně bez ohledu na stav bytu nebo ekonomickou situaci nájemníků. Sociálně slabší nájemníci pak dostanou možnost přestěhovat se do bytů menších a tím pádem i levnějších. Pokud lidé o výměnu bytu projeví zájem, ale město je zatím nebude mít k dispozici, nájemníci dostanou slevu.

Související:

Na Zlínsku rostou dluhy za nájemné, ve hře jsou miliony

Jankovský se deregulace nebojí. Situace se nevyhrotí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel: Pálí nás dobré bydlo. Zapomínáme, že se máme dobře díky NATO

10:27 Generál Pavel: Pálí nás dobré bydlo. Zapomínáme, že se máme dobře díky NATO

REPORTÁŽ Veďme s Ruskem a s Čínou dialog, ale musíme být obezřetní, a i když netvoří přímou vojensko…