Věk do důchodu se bude zvyšovat. Sněmovna přehlasovala Senát

21.06.2011 19:58

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat, výpočet penzí se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Rozhodla o tom sněmovna hlasy vládní koalice, námitky levicového Senátu odmítla. Důchodovou novelu ještě dostane k podpisu prezident.

Věk do důchodu se bude zvyšovat. Sněmovna přehlasovala Senát
Věk odchodu do důchodu se bude zvyšovat, výpočet starobních důchodů se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Poslanci vládní koalice tak přehlasovali námitky Senátu v rámci takzvané malé důchodové reformy. Novelu ještě musí podepsat prezident.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) poslancům řekl, že přijetí senátní verze by znamenalo opuštění principu, podle něhož každá koruna příspěvku, který lidé vloží do důchodového systému, se náležitě projeví na výši jejich penze.

Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy.

Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda navrhla z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života. Týkat se bude žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později.

Desetileté děti například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085.


Psali jsme:
Důchodci, ostrouháte. Mimořádné zvýšení penzí nebude

SLEDUJEME TÉMA: Důchodová reforma

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ann, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

22:30 Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

Trestním stíháním dvou Čechů obviněných z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omam…