Vláda bude jednat o přejmenování letiště po Havlovi na jaře

11.01.2012 15:25

Vláda by měla posoudit návrh na přejmenování pražského ruzyňského letiště po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi na jaře. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Petr Nečas. Již dopoledne předal na úřad vlády režisér Fero Fenič dopis s výzvou, aby letiště neslo Havlovo jméno. V textu zdůraznil, že iniciativu podporuje přes 80.000 lidí. Havel zemřel loni 18. prosince a nápad pojmenovat po něm největší letiště v zemi se zrodil téměř okamžitě.

Vláda bude jednat o přejmenování letiště po Havlovi na jaře
Foto: letistevaclavahavla.cz
Popisek: Letiště Václava Havla (fotomontáž)

Vláda se dnes podle Nečase přejmenováním letiště zabývala jen krátce. Ministerský předseda zdůraznil, že jméno Václava Havla není ve vlastnictví státu, proto chce postupovat se souhlasem jeho rodiny.

"Jako předsedu vlády, která zastupuje zájmy ČR v akciové společnosti Letiště Praha, si Vás jménem těchto občanů dovolujeme požádat, aby vstupní brána do naší země, kterou ročně projde více než 12 milionů lidí, dostala jméno Václava Havla," napsal Fenič premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Dopis podepsala i režisérka Olga Sommerová a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. V úterý k přejmenování letiště vyzvali i pražští radní. Otázku chce na vládě podle svého mluvčího otevřít ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nápad, který veřejně podpořila řada českých osobností, má ale i své odpůrce. S výzvou nesouhlasí například někdejší Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel.

Pojmenovat letiště je lepší než pojmenovat ulici či postavit pomník

Vláda v prosinci přijala zákon o zásluhách Václava Havla. Podle Feničova dopisu ale nebyl tento krok "doplněn žádným konkrétním činem uznání, který by neměl jen formální a lokální hodnotu".

Fenič premiérovi a všem členům vlády napsal, že v ČR jsou stovky až tisíce pomníků, náměstí, ulic, škol, knihoven, divadel a podobně, které by mohly nést Havlovo jméno. "Jejich působnost i dopad je však vždy limitován místem nebo skupinou obyvatel a u institucí i těžko garantovatelnou úrovní a úspěšnou budoucností," podotkl.

Pojmenování letiště, tedy "vstupní brány do naší země" naopak podle Feniče zasáhne bez ohledu na bydliště, sociální, vzdělanostní a národnostní či věkové omezení, velké skupiny obyvatel včetně menšin. "Tento krok bude mít nadčasovou, nadteritoriální a multikulturní funkci. Bude aktem veřejné služby, kterou pro tuto zemi také dělal Václav Havel," zdůraznil Fenič s tím, že toto rozhodnutí může učinit vláda.

Jako letiště JFK v New Yorku

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti. Bývalý československý a český prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …