Vláda stanoví dohled nad sčítáním hlasů pro evropskou iniciativu

18.01.2012 9:12

Vláda by dnes měla rozhodnout, kdo bude v Česku zajišťovat dohled nad sčítáním hlasů při zadávání úkolů evropským institucím z iniciativy "zezdola".

Vláda stanoví dohled nad sčítáním hlasů pro evropskou iniciativu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas ve sněmovně
reklama

Občané EU budou moct úkolovat unijní instituce od 1. dubna, když se jim podaří shromáždit nejméně milion voličských podpisů z minimálně čtvrtiny zemí sedmadvacítky. Návrh zákona, který projedná vláda, má zajistit dohled nad novinkou vyplývající z lisabonské smlouvy v ČR.

Přidáme se k záchraně eura? Rozhodnuto bude možná už dnes

Ministři by měli také opět jednat o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na záchranu eurozóny. Vládní strany se podle dnešní Mladé fronty Dnes dohodly, že Česko půjčí MMF zhruba 50 miliard korun, tedy přibližně polovinu z požadovaných 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard Kč). Je pravděpodobné, že vláda se i tentokrát bude věnovat přípravě diskutované unijní dohody o rozpočtové odpovědnosti. Názor na na vstup do rozpočtové unie ale ministry zásadně rozděluje. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) minulý týden řekl, že nebude sedět ve vládě, která by se k rozpočtové unii nepřidala.

Politici ODS začali v posledních dnech žádat, aby o českém přistoupení ke smlouvě rozhodli občané v referendu. Odvolávají se na koaliční smlouvu. Dnešní Lidové noviny mají k dispozici analýzu, v níž tým Úřadu vlády tvrdí, že smlouva je přesunem pravomocí, a proto je třeba schválit ji v referendu.

Na programu má kabinet také novelu zákona o archivnictví, která stanoví jednotná pravidla pro sběr digitálních dokumentů, a rozpravu o chirurgických kastracích pachatelů sexuálních trestných činů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Apríííííl… Ne!“ Zástupce Pirátů šéfuje středočeskému zdravotnictví. A čile podniká. Ano, s nemocnicemi

8:34 „Apríííííl… Ne!“ Zástupce Pirátů šéfuje středočeskému zdravotnictví. A čile podniká. Ano, s nemocnicemi

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek předložil pozměňovací návrh k zákonu o střetu zájm…